Twarz a choroby - 7 objawów które widać na twarzy

Twarz a choroby fot. Fotolia
Czasem wystarczy rzut oka na twarz pacjenta, by zdiagnozować chorobę. Spójrz zatem w lustro i oceń swoje zdrowie sama!
Marta Wilczkowska / 11.06.2015 09:11
Twarz a choroby fot. Fotolia
Skóra jest największym narządem człowieka. Na jej kondycję wpływa mnóstwo czynników, m.in. nasz styl życia (np. osoby, które dużo się stresują, przedwcześnie dostają zmarszczek), odżywianie, aktywność fizyczna itp. Jeśli tworzą się na niej jakieś zmiany, na początku sądzimy, że to problem dermatologiczny. Tymczasem skóra, szczególnie na twarzy, jest też wskaźnikiem zdrowia całego organizmu. Pojawiające się na niej m.in. krostki, plamki, obrzęki mogą wskazywać, że cierpi całe nasze ciało. Zobacz, jakie objawy choroby mogą zamanifestować się na skórze twarzy!

O czym mogą świadczyć...

1. Cienkie brwi

Jeśli gwał­tow­nie zmniejszyła się ilość brwi, a ponadto utyłaś, je­ste­ś stale zmę­czo­na i ciągle ci zimno, być może za twoimi problemami stoi niedoczyn­no­ści tarczycy. Zbadaj poziom hormonów. Podstawowym badaniem w przypadku tarczycy jest określenie poziomu hormonu TSH. Podniesiony zwiastuje niedoczynność tarczycy. Wówczas konieczne jest przyjmowanie leków.

2. Żółte grudki na powiekach

To tzw. kępki żółte. Sy­gna­li­zu­ją, że w or­ga­nizmie gro­ma­dzi za dużo cholesterolu, który szkodzi sercu. Wykonaj lipidogram. Na podstawie wyniku lekarz zdecyduje, czy konieczne są leki obniżające cholesterol. Sama zaś włącz do diety płatki owsiane. Zawierają antycholesterolowy błonnik.

3. Trądzik na brodzie

Krostki na brodzie, żuchwie i szyi mogą być sy­gnałem za­bu­rzeń hor­mo­nal­nych. Najczęściej stoją za nimi pod­wyż­szo­na pro­lak­ty­na lub nad­miar an­dro­ge­nów. Idź do endokrynologa. Konieczne będzie wykonanie badań hormonalnych. Lekarz może ci zlecić również USG narządu rodnego (by wykluczyć guzki na jajnikach). Jeśli zaburzenia się potwierdzą, przepisze ci leki.

4. Biały język

Język, który wy­glą­da jak po wypiciu mleka, może być ob­ja­wem ane­mii. Wygląd zmienia też skóra twarzy – staje się nienaturalnie blada. Uzupełnij niedobory żelaza. Przy lekkiej anemii wystarczy zmiana diety na bogatą w mięso i produkty bogate w witaminę C. Czasami lekarz zaleca żelazo w tabletkach.

Rozpoznaj objawy choroby!

5. Rumieńce

Zwykle spowodowane są stresem. Bywają jednak również oznaką nad­ci­śnie­nia. Jeśli rumieniec przybiera kształt siedzącego na nosie motyla z rozłożonymi skrzydłami, może być oznaką tocznia. Zmierz ciśnienie. Jeśli nie przekracza 139/89 mm Hg, wszystko jest w porządku. Jeśli rumień, przypomina motyla, pokaż się lekarzowi. Konieczne będą dalsze badania.

6. Drżenie powiek

Problem może dotyczyć zarówno dolnej jak i górnej powieki. Zazwyczaj jest objawem niedoboru magnezu w organizmie. Postaw na magnez. Najwięcej znajdziesz w pestkach dyni, orzechach i kakao. Możesz też zacząć łykać magnez w tabletkach.

7. Sińce pod oczami

Niekiedy świadczą o kłopotach z nerkami. Jeśli układ moczowy nie działa sprawnie, w organizmie zatrzymuje się więcej wody. Stąd m.in. worki pod oczami i obrzęk nóg w okolicy kostek. Wykonaj badanie moczu. Już na tej podstawie można stwierdzić, czy z układem moczowym wszystko w porządku. Jeśli coś będzie nie tak, lekarz zleci m.in. USG nerek.

Pamiętaj, że powyższe objawy nie zawsze muszą sygnalizować wymienione wyżej choroby. Jeśli jednak cokolwiek budzi twoje wątpliwości dotyczące stanu zdrowia, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu!

Rozpoznaj objawy choroby!


Na zlecenie Edipresse Polska S.A

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA