leki koronawirus fot. Adobe Stock

Tych leków i produktów medycznych może zabraknąć. Jest ich już ponad 1500!

Ministerstwo Zdrowia wydłuża listę lekarstw, których może wkrótce zabraknąć. Są na niej podstawowe środki na ból czy gorączkę, ale nie tylko. Oto, co znajduje się na tzw. liście antywywozowej.
/ 12.03.2020 13:34
leki koronawirus fot. Adobe Stock

Na aptecznych półkach może zabraknąć wkrótce podstawowych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych (z paracetamolem, ibuprofenem, kwasem acetylosalicylowym, potocznie zwanym aspiryną). W związku z pandemią koronawirusa ministerstwo wprowadziło zakaz wywożenia z kraju określonych artykułów przez hurtownie farmaceutyczne.

W obwieszczeniu (w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w Polsce) znalazły się także insuliny, leki przeciwzakrzepowe, leki stosowane w chorobach tarczycy, astmie czy sterydy do nebulizacji.

Zagrożone wyczerpaniem są leki zawierające ketoprofen, diklofenak i naproksen. Możemy wkrótce mieć problem z wykupieniem preparatów przeciwwirusowych - przyjmowanych podczas grypy, ale i zakażenia HIV.

Zakaz wywożenia dotyczy również artykułów medycznych, wykorzystywanych w leczeniu i opiece nad pacjentami, jak:

  • czepki medyczne,
  • fartuchy chirurgiczne,
  • maski chirurgiczne i odzież operacyjna,
  • rękawice chirurgiczne i zabiegowe,
  • igły i strzykawki jednorazowe,
  • maski do podawania tlenu,
  • preparaty do dezynfekcji wyrobów medycznych,
  • przyrządy do pobierania krwi i przetaczania płynów infuzyjnych,
  • termometry elektroniczne.

Niewykluczone, że lista się zmieni. W ciągu kilkunastu dni przybyło na niej ponad 1000 pozycji zagrożonych brakiem na polskim rynku. Niedawno w  sprawie dostępności leków spotkali się wiceminister zdrowia, producenci i przedstawiciele najważniejszych urzędów farmaceutycznych. Producenci zapewniali, że na razie nie ma problemu z dostępnością leków, a w razie trudności polski rynek będzie dla nich priorytetem.

Więcej o koronawirusie: 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!