leki koronawirus fot. Adobe Stock

Tych leków i produktów medycznych może zabraknąć. Jest ich już ponad 1500!

Ministerstwo Zdrowia wydłuża listę lekarstw, których może wkrótce zabraknąć. Są na niej podstawowe środki na ból czy gorączkę, ale nie tylko. Oto, co znajduje się na tzw. liście antywywozowej.
/ 12.03.2020 13:34
leki koronawirus fot. Adobe Stock

Na aptecznych półkach może zabraknąć wkrótce podstawowych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych (z paracetamolem, ibuprofenem, kwasem acetylosalicylowym, potocznie zwanym aspiryną). W związku z pandemią koronawirusa ministerstwo wprowadziło zakaz wywożenia z kraju określonych artykułów przez hurtownie farmaceutyczne.

W obwieszczeniu (w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności w Polsce) znalazły się także insuliny, leki przeciwzakrzepowe, leki stosowane w chorobach tarczycy, astmie czy sterydy do nebulizacji.

Zagrożone wyczerpaniem są leki zawierające ketoprofen, diklofenak i naproksen. Możemy wkrótce mieć problem z wykupieniem preparatów przeciwwirusowych - przyjmowanych podczas grypy, ale i zakażenia HIV.

Zakaz wywożenia dotyczy również artykułów medycznych, wykorzystywanych w leczeniu i opiece nad pacjentami, jak:

  • czepki medyczne,
  • fartuchy chirurgiczne,
  • maski chirurgiczne i odzież operacyjna,
  • rękawice chirurgiczne i zabiegowe,
  • igły i strzykawki jednorazowe,
  • maski do podawania tlenu,
  • preparaty do dezynfekcji wyrobów medycznych,
  • przyrządy do pobierania krwi i przetaczania płynów infuzyjnych,
  • termometry elektroniczne.

Niewykluczone, że lista się zmieni. W ciągu kilkunastu dni przybyło na niej ponad 1000 pozycji zagrożonych brakiem na polskim rynku. Niedawno w  sprawie dostępności leków spotkali się wiceminister zdrowia, producenci i przedstawiciele najważniejszych urzędów farmaceutycznych. Producenci zapewniali, że na razie nie ma problemu z dostępnością leków, a w razie trudności polski rynek będzie dla nich priorytetem.

Więcej o koronawirusie: 

Koronawirus - co kupić na wypadek zamknięcia sklepów? Oto lista zakupów
Koronawirus - co kupić na wypadek zamknięcia sklepów? Oto lista zakupów
Nie zachęcamy do zbiorowej paniki, ale wiele osób woli być przygotowanych na wypadek zamknięcia sklepów z powodu pandemii koronawirusa. Oto proponowana lista zakupów.
Już nie tylko gorączka i duszności! Koronawirus daje nowe objawy i jest coraz groźniejszy
Już nie tylko gorączka i duszności! Koronawirus daje nowe objawy i jest coraz groźniejszy
Pojawiają się kolejne przypadki zakażenia koronawirusem i doniesienia o nowych objawach choroby. To oznacza, że wirus mutuje.
Jak długo koronawirus utrzymuje się na powierzchniach i w powietrzu? Dłużej niż sądzono
Jak długo koronawirus utrzymuje się na powierzchniach i w powietrzu? Dłużej niż sądzono
Chińczycy zbadali, że koronawirus może utrzymać się w powietrzu 30 minut i nawet do kilku dni na powierzchniach, do których dotarły krople z wirusem.
WHO ogłosiło stan pandemii koronawirusa. Co to dla nas oznacza?
WHO ogłosiło stan pandemii koronawirusa. Co to dla nas oznacza?
Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że wirus COVID-19 może być określany jako pandemiczny. To oznacza, że zarażenie grozi każdemu człowiekowi na świecie.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)