Czasem wystarczy raptem kilka chwil na słońcu i na twarzy dziecka, jego szyi oraz dekolcie, widać czerwone plamy oraz różnej wielkości bąble, jak po oparzeniu pokrzywą. Skóra swędzi, a drapanie nasila dolegliwości. To może być uczulenie na słońce.
Kiedy pojawia się uczulenie na słońce u dziecka
Uczulenie na słońce jest spowodowane nadwrażliwością skóry na promienie ultrafioletowe (UV) światła słonecznego. Najczęściej dokucza wiosną oraz latem. Nie istnieje lekarstwo na uczulenie na słońce u dzieci ani u dorosłych - skuteczne jest jednak zapobieganie.
- Zazwyczaj pojawia się w pełnym słońcu (już kilka minut po wyjściu na dwór) lub podczas długiej jazdy samochodem, kiedy przez szybę wpada światło. W cieniu objawy znikają. Najsilniejsze są podczas pierwszego kontaktu ze słońcem.
- Czasem występuje pod wpływem leków, np. aspiryny, sulfonamidów, antybiotyków z grupy tetracyklin, środków uspokajających (hydroxyzina). Tego rodzaju reakcje mogą też być wywoływane przez substancje zawarte w kosmetykach i środkach piorących. Jeśli dziecko jest po antybiotykoterapii, a potem bawi się na nasłonecznionym balkonie - może wystąpić reakcja uczuleniowa na słońce.
- Niekiedy pojawia się po kontakcie dziecka z roślinami, np. dziurawcem, selerem, rutą, pelargonią, petunią, chabrem, pasternakiem.
Objawy uczulenia na słońce u dzieci
Częste objawy uczulenia na słońce u dzieci to:
- zaczerwienienie,
- drobna wysypka o grudkowatej strukturze,
- swędzenie (czasem bardzo silne),
- pęcherze (pokrzywka u dzieci).
Przyczyny uczulenia na słońce u dziecka
- Uczulenie na słońce może być spowodowane indywidualną tendencją organizmu i bywa dziedziczne. Czasem mówimy, że dziecko ma wrażliwą skórę - zazwyczaj po zabawie na świeżym powietrzu wraca rumiane - to może być uczulenie na słońce.
- Często uczulenie na słońce u dzieci objawia się jako reakcja kontaktu promieni UV z kosmetykami (kremem ochronnym), składnikami leków czy środków piorących.
- Alergia na słońce u dzieci może być też wynikiem kontaktu dziecka z roślinami, których substancje podrażniają skórę przy bezpośrednim kontakcie, a pod wpływem promieni UV te rejony na skórze czerwienią się lub powstają nawet pęcherze skórne.
Co na pokrzywkę słoneczną u dziecka
Możliwe, że pierwsze ekspozycje na słońce dziecka mogą skutkować silną reakcją uczuleniową. Może pojawić się swędzenie, nawet pieczenie, niekiedy dzieci skarżą się na ból głowy. Warto mieć pod ręką:
- wapno dla dzieci,
- maści przeciwświądowe,
- maść z cynkiem,
- lekkie kosmetyki nawilżające na bazie emolientów.
Leczenie uczulenia na słońce
W przypadku uczulenia na słońce najskuteczniejszą metodą leczenia jest zapobieganie, które polega na:
- wnikliwym wczytywaniu się w ulotki podawanych leków i suplementów (furaginy, antybiotyków, maści),
- ostrożne podawanie dziecku naparów ziołowych (np. z dziurawca),
- unikaniu zabaw w pełnym słońcu i dozowanie atrakcji na świeżym powietrzu,
- wysokiej ochronie przeciwsłonecznej (SPF50, najlepiej filtr mineralny dla dzieci),
- osłanianiu najrzadziej eksponowanych i delikatnych miejsc ciała dziecka w razie możliwości,
- w przypadku silnego świądu i dodatkowych objawów (nawet gorączki) - warto mieć pod ręką leki antyhistaminowe.
Prawdy i mity na temat uczulenia na słońce u dzieci
Wokół uczulenia na słońce narosło sporo mitów, a kilka kwestii jest dyskusyjnych. Pamiętaj, by w razie wątpliwości swoje pytania konsultować z pediatrą.
Dziecko z AZS (atopowym zapaleniem skóry) nie może wychodzić na słońce
FAŁSZ. Dzięki promieniom słonecznym skóra alergika staje się gładsza, a swędzenie mniej dokuczliwe. Pamiętaj jednak, że – podobnie zresztą jak wszystkie dzieci – maluch nie może przebywać na ostrym słońcu. Aby skorzystać z dobroczynnego działania promieni słonecznych, wystarczy, by w pogodny dzień przebywał w cieniu lub półcieniu mniej więcej trzy godziny. Kilka razy dziennie smaruj skórę dziecka kremem do skóry atopowej z filtrem SPF50.
Alergik nie powinien wyjeżdżać na wieś
FAŁSZ. Chociaż na wsi znajduje się więcej substancji, które mogą wywołać uczulenie, to zwykle taki wyjazd służy alergikowi. Dzieje się tak dlatego, że na wsi malec może oddychać świeżym powietrzem. Natomiast miejski smog i spaliny sprzyjają rozwojowi alergii.
Samo słońce nie wywołuje uczulenia
FAŁSZ. Promienie słoneczne mogą wywołać reakcję alergiczną. Wówczas na ciele pojawiają się czerwone plamy, bąble – jak po oparzeniu pokrzywą. Takie zmiany nazywa się fotodermatozami. Skórę uczuloną na słońce trzeba chronić blokerem, czyli kremem, który uniemożliwia przenikanie promieni słonecznych. Fotodermatozę może wywołać też używanie leków, np. z grupy sulfonamidów. Jeśli malec przyjmuje jakieś lekarstwa, zapytaj pediatrę, czy nie zwiększają wrażliwości na słońce.
Dziecko z AZS może mieć w upał większą wysypkę
PRAWDA. Wysoka temperatura i pocenie się, nasilają atopowe zmiany na skórze dziecka. Dlatego chroń go przed przegrzaniem, ubieraj w bawełniane przewiewne ubranka.
Alergie i nietolerancje:
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!