Uderzeń gorąca doświadcza około 80% kobiet. Jest to reakcja organizmu na zmniejszenie stężenia estrogenu. Uderzenia gorąca występują dopóki organizm kobiety nie przystosuje się do braku estrogenu. Gwałtowne, napadowe rozszerzenie naczyń spowodowane jest zaburzeniem funkcji układu neurowegetatywnego. Atak uderzenia gorąca trwa zwykle około 3 minut.
Jest to znane uczucie wielu kobietom – twarz i górna część ciała jakby znalazły się w gorącym piecu. Skóra zaczerwienia się w mgnieniu oka i poci się obficie. Po około 30 minutach wszystko wraca do normy. Jak gdyby nigdy nic nieprzyjemnego się nie miało miejsca. Jak sobie z tym radzić? Oto kilka prostych sposobów:
Zachowaj spokój
Uderzenia gorąca to zjawisko normalne, które nie trwa wiecznie. Pozytywne nastawienie pozwala spokojniej znosić dolegliwości w okresie menopauzy.
Poznaj przyczynę ataków
Dla jednych kobiet czynnikiem, który wywołuje atak jest np. gorący posiłek, dla innych pikantna potrawa czy przegrzane pomieszczenie.
Ubieraj się na cebulkę i noś naturalne włókna
Włókna syntetyczne nie wchłaniają potu i nie przepuszczają powietrza.
Pij dużo wody i soków
Płyny przyjmuj zwłaszcza po wysiłku fizycznym. Takie postępowanie też przyczynia się do regulacji ciepłoty ciała.
Kofeina szkodzi
Unikaj napojów zawierających kofeinę. Pobudza ona wytwarzanie hormonów stresowych, a te wyzwalają ataki gorąca. Podobnie niewskazany jest alkohol.
Chusteczki nawilżające
Zawsze warto mieć wilgotne, pojedynczo pakowane chusteczki. Można skorzystać z nich w chwili największej intensywności ataku.
Zredukuj ogrzewanie
Nie należy przebywać w przegrzanych pomieszczeniach. Ciepło może wzmagać ataki. Często otwieraj okna i wietrz mieszkanie. Unikaj gorących napojów i potraw.
Regularne pożycie seksualne
„Zbadano, że kobiety, które w okresie menopauzy prowadzą regularne życie seksualne (współżyją przynajmniej raz w tygodniu), rzadziej cierpią na ataki uderzeń gorąca do głowy lub nawet nie maja ich wcale”. B. Kamiński, Domowe sposoby leczenia.
Częste kontakty seksualne spowalniają proces zmniejszenia stężenia estrogenu we krwi, i dlatego jego objawy są mniej nasilone.
Dowiedz się więcej o uderzeniach gorąca z naszego forum medycznego.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!