Uderzenia gorąca zazwyczaj kojarzą się z menopauzą. Nic dziwnego, w końcu to jeden z głównych objawów klimakterium. Zdarza jednak, że ten nieprzyjemny problem związany może być także z innymi dolegliwościami a nawet z niezdrowym trybem życia.
Spis treści:
- Uderzenia gorąca w menopauzie
- Na czym polegają uderzenia gorąca?
- Jak długo trwają uderzenia gorąca?
- Leczenie uderzeń gorąca
- Dieta dla pań borykających się z uderzeniami gorąca
- Inne przyczyny uderzeń gorąca
Uderzenia gorąca podczas menopauzy
Czasami, zwłaszcza w przypadku dojrzałych kobiet, okazuje się, że uderzenia gorąca rzeczywiście mają związek z menopauzą. Towarzyszące im zimne poty, bezsenność i problemy ze snem utrudniają funkcjonowanie wielu pań. Wszystko przez wygasanie pracy jajników, które produkują coraz mniej progesteronu i estrogenów. Na szczęście z objawami menopauzy można walczyć. Większość związanych z nią nieprzyjemnych dolegliwości można w łatwy sposób złagodzić.
Uderzenia gorąca – na czym polegają?
Uderzenia gorąca związane z menopauzą charakteryzują się nagłą falą ciepła, która przepływa przez całe ciało. Mogą mieć różną intensywność i czas trwania od kilku sekund do nawet kilkunastu minut. Wiele kobiet narzeka, że uderzenia gorąca pojawiają się bez zapowiedzi. To prawda – organizm w żaden sposób nie ostrzega przed nadchodzącą nieprzyjemną falą gorąca.
Jak długo trwają uderzenia gorąca?
Uderzenia gorąca towarzyszące menopauzie mogą trwać nawet 10 lat. Jak pokazują badania, z problemem napadów gorąca najdłużej (aż 11 lat) borykają się Afroamerykanki. Z kolei najkrócej (nieco ponad 5 lat) Azjatki. Naukowcy tłumaczą to azjatycką dietą, która jest bardzo bogata w produkty sojowe. Nie bez znaczenia jest również tryb życia. Aktywność fizyczna pomaga skrócić uderzenia gorąca.
Uderzenia gorąca – leczenie
Najskuteczniejszą metodą na złagodzenie dolegliwości związanych z menopauzą jest włączenie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ), która uzupełni niedobór estrogenów. Dzięki temu uderzenia gorąca można zmniejszyć nawet o 80-90 proc. Niestety, nie u wszystkich kobiet zastosować można terapię hormonalną.
Przeciwskazania:
- Podejrzane zmiany w piersiach.
- Nowotwory szyjki macicy lub sutka.
- Niewydolność wątroby.
- Krwawienia z narządów płciowych.
- Choroba wieńcowa.
- Choroba zakrzepowo-zatorowa.
Naturalne sposoby na uderzenia gorąca:
- Ziołowe herbaty i napary – szczególnie poleca się szałwię, miętę i liście malin. Najważniejsza jest jednak systematyczność. Tylko regularne picie ziół pomoże w walce z uderzeniami gorąca.
- Ocet jabłkowy – przywraca niezbędne minerały i reguluje potliwość. Warto dodawać go napojów i sosów.
- Fitoestrogeny – alternatywa dla tradycyjnych hormonów. Są to roślinne estrogeny bogate w produkty ziołowe i witaminę E. Fitoestrogeny znajdziemy m.in. w soi, ziarnach lnu, kiełkach słonecznika, cebuli i fasoli.
Uderzenia gorąca – dieta
W minimalizowaniu dolegliwości związanych z menopauzą niezwykle ważna jest odpowiednia dieta. W jadłospisie pań, które borykają się z problemem uderzeń gorąca, powinny znaleźć się przede wszystkim produkty niskotłuszczowe oraz owoce i warzywa. Warto ograniczyć ilość spożywanych cukrów oraz używki. Badania pokazują, że kobiety palące papierosy doświadczają uderzeń gorąca znacznie dłużej niż niepalące.
Inne przyczyny uderzeń gorąca
Menopauza nie musi być jedyną przyczyną uderzeń gorąca. Ta nieprzyjemna dolegliwość może być również związana z nieprawidłową dietą (nadużywanie kofeiny, cukrów i alkoholu), aktualnie przyjmowanymi lekami, a także z nadwagą i stresem. Inne przyczyny:
- Ciąża – powoduje zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Uderzenia gorąca mogą pojawić się zarówno w trakcie ciąży, jak i niedługo po jej zakończeniu.
- Choroby tarczycy – uderzenia gorąca są jednym z objawów nadczynności tarczycy. Często towarzyszy im kołatanie serca i nadmierna potliwość.
- Nadciśnienie tętnicze – w tym przypadku uderzeniom towarzyszy ból i zawroty głowy oraz duszności.
- Nowotwory – nagłe, szczególnie nocne, napady gorąca pojawiają się w przypadku m.in. białaczki, chłoniaka, ziarnicy złośliwej i rakowiaka.
- Zaburzenia psychiczne – uderzenia gorąca, którym towarzyszą problemy z koncentracją oraz stres dobrze skonsultować z psychiatrą lub psychologiem, ponieważ mogą świadczyć np. o nerwicy.
Więcej o zaburzeniach hormonalnych:
Objawy menopauzy - co powinno wzbudzić czujność?
Hiperprolaktynemia - objawy
Nadczynność tarczycy - objawy, leczenie, dieta
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!