Układowe choroby naczyń – co to za patologie?

Toksoplazmoza daje szereg zróżnicowanych objawów
Najczęstsze układowe choroby naczyń to plamica Schoenleina-Henocha i zespół Churga–Strauss. Na czym polegają te patologie? Jak mogą się objawiać? Dlaczego układowe choroby naczyń są groźne?
/ 02.02.2011 17:52
Toksoplazmoza daje szereg zróżnicowanych objawów

Plamica Schoenleina-Henocha należy do dość częstych układowych chorób naczyń, które występują głównie u dzieci. Można zauważyć, że objawy tej patologii częściej ujawniają się w okresach zimowych, jednak lekarze nadal nie wiedzą, co jest jej przyczyną.

Plamica Schoenleina-Henocha

Wiadomo, że układ immunologiczny osoby chorej produkuje nieprawidłowe przeciwciała, które atakują własne tkanki. Atakowane są głównie skóra, jelito, nerki oraz stawy. U dorosłych plamica Schoenleina-Henocha jest stosunkowo rzadka, zaś dzieci dotyczy aż 10 razy częściej.

Plamy na skórze i ból stawów

U niemal wszystkich chorych objawy skórne dominują i pozwalają na postawienie rozpoznania plamicy Schoenleina-Henocha. Na nogach i pośladkach pojawia się pokrzywkowata wysypka, która zlewa się tworząc duże czerwone plamy. Towarzyszy im stan zapalny stawów, gównie kolan i kostek, objawiający się bólem i obrzękiem. Dodatkowo mogą wystąpić dolegliwości jelitowe, pod postacią rozlanych bólów brzucha lub krwistej biegunki. Krew pojawić się może w moczu, a także w płucach, czego konsekwencją jest krwioplucie.

Warto wiedzieć: Na czym polegają układowe choroby naczyń?

Infekcja uwidacznia chorobę

Choroba często ma związek z przebytą niedawno infekcją wirusową, gdyż pojawia się nagle w tydzień po chorobie. U dzieci przebiega najczęściej łagodnie, zaś u dorosłych może wywołać ciężkie zapalenie kłębuszków nerkowych. Plamicę Schoenleina-Henocha o lekkim przebiegu leczy się jedynie objawowo, zaś ciężkie przypadki wymagają terapii immunosupresyjnej (hamującej proces zapalny układu odpornościowego) lekami sterydowymi.

Zespół Churga–Strauss

Zespół Churga–Strauss to przypominające astmę schorzenie autoimmunologiczne, które atakuje drogi oddechowe tworząc w nich stan zapalny z produkcją ziarniniaków. Dochodzi do tego niszczenie drobnych naczyń krwionośnych oraz objawy alergiczne.

Alergiczny obraz choroby

Na wspomnianą patologię cierpią ludzie głównie w wieku 35 lat. Lekarze nie znają przyczyn zespołu Churga–Strauss, jednak zauważono silną tendencję do współwystępowania z astmą i innymi chorobami alergicznymi.

Gama objawów

Zespół Churga–Strauss ma bogatą paletę objawów. U wszystkich niemal chorych pojawiają się astmatyczne objawy duszności i świszczącego oddechu, wodnisty wyciek z nosa oraz ból zatok. Objawy te mogą na kilka lat poprzedzać właściwe zmiany zapalne naczyń krwionośnych. Kiedy dojdzie do ich niszczenia, pojawiają się krwawienia z nosa, krwioplucie czy krwiomocz. Ponadto na skórze widoczne są czerwone plamy lub guzki mogące wrzodzieć. Choroba zajmuje też inne układy – pokarmowy (krwiste biegunki, bóle brzucha), krążenia (zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego), ruchu (bóle mięśni i stawów), a także narząd wzroku.

Czytaj więcej: Jak możemy badać naczynia krwionośne?

Choroba śmiertelna

Z biegiem lat choroba powoli niszczy ważne dla życia narządy – serce, nerki i płuca, doprowadzając do postępującej niewydolności tych narządów. Zespół Churga–Strauss wymaga leczenia immunosupresyjnego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA