- Odpowiednia pozycja. Karm dziecko tak, żeby główka i klatka piersiowa były uniesione pod kątem 30 stopni. Po odbiciu (to obowiązkowe!) układaj je na prawym boku, by górna część ciała była nieco wyżej – w tej pozycji pokarm szybciej przechodzi z żołądka do dwunastnicy.
- Przerwy w karmieniu. Gdy twój maluch zazwyczaj ssie łapczywie, a z twoich piersi wypływa dużo mleka, rób przerwy w karmieniu, żeby dziecko mogło odsapnąć. Karm też częściej, a krócej.
- Zmiana mleka. Jeśli karmisz butelką, spytaj pediatrę o mleko AR (antyrefluksowe). Zawiera ono kleik ryżowy, skrobię ziemniaczaną i mączkę z ziaren chlebowca świętojańskiego, dzięki którym mleko w żołądku gęstnieje i nie cofa się. Używaj smoczków i butelek antykolkowych.
- Skupienie. Zadbaj o atmosferę podczas karmienia. Dziecko podczas jedzenia nie powinno płakać, być rozkojarzone albo niespokojne.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!