Upławy - przyczyny, profilaktyka, leczenie
Prawidłowa wydzielina z pochwy jest niezbyt obfita, śluzowa, bezbarwna bądź biaława. Pojawia się najczęściej w połowie cyklu i znika przed miesiączką.

- Vita
Jeśli wydzielina się zmienia, może to świadczyć o infekcji. Jej przyczynę najłatwiej rozpoznać po... kolorze.
Biała i grudkowata
Wyglądem przypomina serek. Takim upławom zwykle towarzyszą świąd i uczucie dyskomfortu. Jeśli objawy nie są bardzo dokuczliwe, można zastosować dostępne bez recepty preparaty, np. Albothyl, Gynazol.
Żółtawozielona
Jest dość obfita. Może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym, częstym podczas lata. Przez kilka dni można stosować preparaty, np. Lactovaginal, Ecovag.
Uwaga! W czasie kuracji należy powstrzymać się od współżycia, bo u ciebie infekcja może minąć, za to po kilku dniach rozwinie się u partnera.
Idź do lekarza
Może się okazać, że mimo stosowania wszelkich zasad profilaktyki infekcja się jednak rozwinie. Zwróć wówczas uwagę na towarzyszące jej objawy, a zwłaszcza na rodzaj i kolor wydzieliny z dróg rodnych (przy poważniejszych problemach upławy pojawiają się właściwie zawsze). Samodzielnie możesz leczyć się przez 2–3 dni, jeśli jednak w tym czasie objawy nie miną, koniecznie poszukaj lekarza ginekologa.