Upławy zmora kobiety fot. Panthermedia

Upławy - przyczyny, profilaktyka, leczenie

Prawidłowa wydzielina z pochwy jest niezbyt obfita, śluzowa, bezbarwna bądź biaława. Pojawia się najczęściej w połowie cyklu i znika przed miesiączką.
/ 15.06.2018 14:46
Upławy zmora kobiety fot. Panthermedia

Jeśli wydzielina się zmienia, może to świadczyć o infekcji. Jej przyczynę najłatwiej rozpoznać po... kolorze.

Biała i grudkowata

Wyglądem przypomina serek. Takim upławom zwykle towarzyszą świąd i uczucie dyskomfortu. Jeśli objawy nie są bardzo dokuczliwe, można zastosować dostępne bez recepty preparaty, np. Albothyl, Gynazol.

Żółtawozielona

Jest dość obfita. Może świadczyć o zakażeniu bakteryjnym, częstym podczas lata. Przez kilka dni można stosować preparaty, np. Lactovaginal, Ecovag.

Uwaga! W czasie kuracji należy powstrzymać się od współżycia, bo u ciebie infekcja może minąć, za to po kilku dniach rozwinie się u partnera.

Idź do lekarza

Może się okazać, że mimo stosowania wszelkich zasad profilaktyki infekcja się  jednak rozwinie. Zwróć wówczas uwagę na towarzyszące jej objawy, a zwłaszcza na rodzaj i kolor wydzieliny z dróg rodnych (przy poważniejszych problemach upławy pojawiają się właściwie zawsze). Samodzielnie możesz leczyć się przez 2–3 dni, jeśli jednak w tym czasie objawy nie miną, koniecznie poszukaj lekarza ginekologa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!