USA: Rośnie liczba udarów wśród młodych osób

Mózg/fot. Fotolia
Zwiększone ryzyko udaru dotyka ludzi po 65. roku życia. Jednak zdaniem naukowców coraz więcej amerykańskich dzieci i ludzi młodych zapada na udar. Za najbardziej prawdopodobną przyczynę podaje się niezdrowy styl życia – donosi BBC.
/ 06.09.2011 11:15
Mózg/fot. Fotolia

Naukowcy z amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie porównali dane szpitalne obejmujące rocznie do 8 milionów pacjentów między rokiem 1995 a 2008.

W magazynie Annals od Neurology stwierdzają oni, że w przedziale wiekowym od 5 do 44 lat liczba udarów zwiększyła się o jedną trzecią w ciągu mniej niż 10 lat. 

Najpowszechniejszymi przyczynami udarów są: nadciśnienie, cukrzyca i otyłość.

Naukowcy przeanalizowali statystyki obejmujące zarówno udar krwotoczny, wywołany wylewem krwi do mózgu, oraz niedokrwienny, spowodowany zatrzymaniem dopływu krwi do mózgu.

Liczba przypadków udaru niedokrwiennego w grupie 14-latków wzrosła o 31% z 3.2  do 4.2 na 10 000 hospitalizowanych osób.  

Odnotowano również wzrost liczby udarów niedokrwiennych o 30% wśród pacjentów między 15. a 34. rokiem życia oraz o 37% w grupie wiekowej 35-44 .

We wszystkich grupach wiekowych wzrost zapadalności na udar niedokrwienny był większy u mężczyzn niż u kobiet.

Dane dotyczące udaru krwotocznego wykazywały tendencję spadkową we wszystkich grupach wiekowych, oprócz jednej: od 5 do 14 lat. Jednak zdaniem ekspertów wzrost przypadków udaru niedokrwiennego daleko przewyższa te tendencje spadkowe.

Zgodnie z treścią raportu wśród pacjentów z udarem wzrosło spożycie tytoniu, zwiększyła się zapadalność na nadciśnienie i otyłość. W grupie wiekowej 35 do 44 lat połowa osób po udarze niedokrwiennym cierpiała również na nadciśnienie.

Jak twierdzi dr Lorna Layward ze Stowarzyszenia Udarowego w Wielkiej Brytanii ludzie często kojarzą udar z osobami starszymi, ale co czwarty udar dotyka osobę w wieku produkcyjnym, a w samej Wielkiej Brytanii diagnozuje się go u 400 dzieci rocznie.  

,,Te dane uświadamiają nam, że powinniśmy przyłożyć więcej starań do profilaktyki i badań okresowych oraz do prowadzenia zdrowego stylu życia’’ – dodaje dr Layward.

Polecamy: Boli mnie głowa - czy mam udar?

Źródło: BBC/ar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: mózg, głowa, udar

Redakcja poleca

REKLAMA