Usuń kamień nazębny!

kobieta, uśmiech, zadowolenie, radość, zęby/fot. Fotolia
Kamień nazębny, to problem dotyczący większości Polaków i jednocześnie przez większość... ignorowany. Jak powstaje, gdzie się chowa oraz najważniejsze - jak z nim walczyć - przeczytacie w tym artykule.
/ 22.12.2012 23:07
kobieta, uśmiech, zadowolenie, radość, zęby/fot. Fotolia

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia kamień nazębny powinien być usuwany 2 razy w roku. Tymczasem wielu pacjentów wciąż dziwi się, że trzeba to robić regularnie, a nie dopiero wtedy, gdy gabinetowe czyszczenie zębów zaleci lekarz. Jednocześnie ocenia się, że 7 na 10 Polaków cierpi na choroby przyzębia. Ich bezpośrednią przyczyną jest zmineralizowana płytka nazębna, czyli kamień zalegający zarówno nad dziąsłem jak i pod nim.

- To w nim bytuje kilkaset gatunków bakterii, w tym chorobotwórcze odpowiadające za szereg problemów: od nieświeżego oddechu, przez próchnicę, aż po poważne choroby serca, nerek czy mózgu. To on niszczy mocowanie zębów w tkankach przyzębia, prowadząc nawet do paradontozy – tłumaczy Iwona Gnach Olejniczak, stomatolog z wrocławskiej kliniki Unident Union Dental Spa.  

Jak powstaje kamień nazębny?

Zobacz też: Fotouczulające działanie leków

Po niedokładnym szczotkowaniu na zębach pozostaje miękki, białożółty nalot, który przekształca się w płytkę nazębną. Ta stopniowo ulega mineralizacji, twardnieje i zamienia się w trudny do usunięcia kamień. Widać go przy krawędzi dziąseł, to tzw. kamień naddziąsłowy. Wraz z nim pojawiają się bakterie, bo płytka i kamień to dla nich doskonała pożywka. Powstawaniu osadu sprzyja dieta bogata w cukry i skrobię.

- Znaczenie mają też czynniki genetyczne, źle założone plomby czy chropowata powierzchnia szkliwa, ale ogólna zasada jest prosta: im więcej „zakamarków” w jamie ustnej, tym więcej „kryjówek” dla resztek jedzenia i bakterii – wyjaśnia ekspert.

Gdzie się chowa kamień nazębny?

Kamień nazębny niestety ukrywa się też głęboko w kieszeniach zębowych. Sprzyja mu utrzymujący się długotrwały stan zapalny dziąseł, ponieważ na skutek ich rozpulchnienia płytka nazębna łatwiej wnika w rejon szyjki zębowej. Tam mineralizuje się i już jako twardy kamień ze zdwojoną siłą odpycha dziąsła od zębów. Kamień rozwijający się poddziąsłowo ma kolor ciemnobrązowy lub czarny. Rozprzestrzeniając się niszczy system utrzymujący zęby w zębodołach. Tak dochodzi do wszelkiego rodzaju paradontopatii. I pojawia się strach przed ich utratą.

Choć sama paradontoza uważana jest za chorobę autoimmunologiczną i nie do końca znane są jej przyczyny, to wszelkiego rodzaju paradontopatiom można zapobiegać. Wystarczy profilaktycznie 2 razy w roku czyścić zęby w gabinecie. W przypadku skłonności do odkładania się kamienia - nawet częściej. - Także w przypadku już powstałych stanów zapalnych kuracja z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń to sposób na uniknięcie interwencji chirurgicznej – przekonuje dr Gnach-Olejniczak.

Zobacz też: Solarium - przygotowanie do opalania

Usuwaj kamień nazębny w gabinecie

Gabinetowe czyszczenie zębów musi trwać co najmniej godzinę, a optymalnie 2-2,5 godziny. Tylko perfekcyjnie gładkie zęby będą mniej podatne na ponowne gromadzenie się kamienia.

  • Skaling - profesjonalne rozbijanie i usuwanie twardych złogów kamienia nazębnego za pomocą ultradźwiękowego urządzenia (skalera).
  • Piaskowanie - usuwanie nalotów i osadów przy użyciu specjalnego piasku stomatologicznego i wody.
  • Polerowanie - wygładzanie powierzchni szkliwa z użyciem dziesiątek gumek, szczotek, past polerskich, najbardziej czasochłonna część zabiegu.
  • Czyszczenie kieszonek zębowych - innowacyjne, przynoszące ogromną ulgę głębokie oczyszczanie powierzchni korzeni zębów przy pomocy ultradźwięków. Urządzenie (np. Vector) najpierw usuwa florę bakteryjną, następnie poleruje korzenie za pomocą hydroksyapatytu, który jednocześnie wchodząc w kanaliki zębowe, odwrażliwia zęby.
  • Test na obecność patogenów – w trudnych przypadkach dentysta pobiera próbki płytki bakteryjnej bezpośrednio z kieszonek dziąsłowych. Są one wysyłane do laboratorium, gdzie powstaje dedykowany plan leczenia. Antybiogram pozwala dobrać odpowiedni rodzaj antybiotyków i skutecznie rozprawić się z bakteriami, które dewastują przyzębie.

Zapobiegaj w domu

Podstawą profilaktyki jest codzienna pielęgnacja jamy ustnej. Po każdym posiłku przynajmniej płucz usta wodą, a co najmniej dwa razy dziennie dokładnie czyść jamę ustną, prowadząc szczoteczkę od dziąseł w kierunku korony zębów. Przed myciem zębów zawsze używaj nici dentystycznej - tylko ona jest w stanie dotrzeć do szczelin międzyzębowych. Pamiętaj o stosowaniu specjalnych past, które zapobiegają odkładaniu się płytki nazębnej i osadów. Zwłaszcza jeśli jesteś palaczem lub fanem kawy czy zielonej herbaty. Warto zainwestować w hydropulser, który wodą pod ciśnieniem usunie resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych. Płyn do płukania ust zapewni natomiast świeży oddech na dłużej i dodatkowo zabezpieczy szkliwo przed odkładaniem się osadów.

Zobacz też: Co zrobić, gdy pojawiają się problemy z cerą w czasie ciąży?

Jak skutecznie szczotkować zęby?

  1. Ustaw szczoteczkę pod kątem 45 stopni do powierzchni szkliwa,
  2. Wymiataj resztki jedzenia od dziąseł po korony zębów, czynność tę powtarzaj na każdym zębie z osobna, aż do osiągnięcia uczucia czystości,
  3. Dziąsła traktuj delikatnie - nigdy nie szoruj ich do krwi, najlepiej delikatnie masuj za pomocą miękkiej szczoteczki,
  4. Pamiętaj o wyczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych i języka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA