Uterus didelphys (podwójna macica) - czy można zajść w ciążę

Uterus didelphys (podwójna macica) - czy można zajść w ciążę fot. ImaxTree/ AgencjaFree
Wiele dziewczyn nie zdaje sobie sprawy, że ma tę wadę, bo często nie wywołuje ona żadnych objawów. Schody zaczynają się, gdy pojawia się pomysł zajścia w ciążę. Z tym bowiem nie jest już tak kolorowo...
Agnieszka Czechowska / 27.11.2017 15:32
Uterus didelphys (podwójna macica) - czy można zajść w ciążę fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Uterus didelphys (podwójna macica) powstaje na etapie rozwoju płodowego. Gdy u dziewczynek tworzą się narządy rozrodcze, tzw. przewody Mullera (struktura anatomiczna) nie zrastają się tak, jak powinny, na skutek czego powstają dwie macice. Czasem razem z tą wadą występują jeszcze inne zniekształcenia anatomiczne.  

Objawy uterus didelphys

Jest wiele kobiet z uterus didelphys (podwójną macicą), które nie zdają sobie sprawy z tego, że ten problem ich dotyczy. Normalnie współżyją, zachodzą w ciążę, rodzą dzieci, a o wadzie dowiadują się przypadkowo, w czasie rutynowego USG narządu rodnego. Niekiedy jednak uterus didelphys bywa przyczyną nieprzyjemnych objawów, a nawet poważnych kłopotów ze zdrowiem. Najczęściej wskazują na nią:

  • nietypowy ból przed lub w trakcie miesiączki,
  • obfite krwawienia miesiączkowe,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • poronienia.

To, czy przyczyną kłopotów ze zdrowiem jest uterus didelphys, można sprawdzić wykonując szereg badań, m.in. USG narządu rodnego, RTG, rezonans magnetyczny. Dopiero one pokażą, jak zaawansowana jest wada i czy są szansę, by ją naprawić.

Co z ciążą? Możliwe scenariusze

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy podwójna macica wyklucza zajście w ciążę i jej donoszenie. Szansę na macierzyństwo na pewno mają te kobiety, u których nieprawidłowość obejmuje tylko macicę. Niekiedy nawet bez leczenia zachodzą one w ciążę i rodzą zdrowe dzieci. W wielu przypadkach jednak uterus didelphys to tylko część problemów medycznych. Kobiety z tą wadą często mają również podwójne szyjki macicy, a nawet podwójną pochwę. W takiej sytuacji szansę na ciążę są mniejsze (ale nie zerowe!). W przypadku kobiet z uterus didelphys, którym uda się zajść w ciążę, problemem może być jej donoszenie (w  takiej macicy zwykle jest mniej miejsca niż w normalnej)  Dlatego u kobiet z takimi anomaliami  każdą ciążę traktuje się jak zagrożoną i bardzo dokładnie monitoruje.

Casandra Bankson - kobieta z dwiema macicami i pochwami - poznaj jej historię

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA