Uwolnij się od bólu

Często, gdy boli nas głowa, bierzemy “pastylkę z krzyżykiem”. Jednak aby zlikwidować ból, powinniśmy się skonsultować z lekarzem.
/ 10.03.2009 11:17
Często, gdy boli nas głowa, bierzemy “pastylkę z krzyżykiem”. Jednak aby zlikwidować ból, powinniśmy się skonsultować z lekarzem.

Ból jest uznawany za zjawisko nieuchronnie związane z życiem człowieka. Cierpią kobiety podczas porodu, chorzy po operacjach, pacjenci z chorobami nowotworowymi. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ból nie musi nam towarzyszyć. Możemy go zlikwidować. Utarły się przekonania, że ból oznacza szybki powrót do zdrowia, a zażywając leki takie jak morfina, łatwo się od niej uzależnić. Dzisiejsza medycyna zdecydowanie to neguje. Bo przecież ból jest niepotrzebny, nie musimy się męczyć.

Uwolnij się od bólu

Analizując definicję bólu (tj. przykre czuciowe i emocjonalne doznanie występujące pod wpływem bodźców uszkadzających tkanki lub zagrażających ich uszkodzeniem), zdajemy sobie sprawę, że oprócz fizycznych doznań bólowych, często towarzyszy mu strach, niepokój, świadomość zagrożenia życia. W poważnych przypadkach, takich jak choroba nowotworowa, dochodzi jeszcze degradacja dotychczasowego stylu życia.

W krajach, gdzie od dawna traktuje się ból jako zupełnie niepotrzebne odczucie, walka z nim stała się rutynowym postępowaniem lekarskim. Nie ma bólu przy porodzie (znieczuleniem do porodu zajmują się anestezjolodzy), nie ma bólu pooperacyjnego, nie towarzyszy on chorobie nowotworowej.
Medycyna walki z bólem to domena anestezjologów. Zajmują się leczeniem bólu przewlekłego (patologicznego), np. nowotworowego, w odróżnieniu od bólu ostrego (fizjologicznego), np. bólu podczas owulacji.

Metody walki z bólem
1. Farmakoterapia - stosuje się leki nie tylko przeciwbólowe, ale także związki o innym mechanizmie działania, np. środki uspokajające czy też antydepresyjne, sterydy czyli tzw. leki wspomagające. Co i jak zażywać, ustala po dokładnym badaniu i zdiagnozowaniu lekarz specjalista.
2. Psychologiczna - bardzo pomocna przy bólu przewlekłym, gdzie tradycyjne leczenie nie zawsze przynosi oczekiwane skutki. Przykładem jest terapia poznawcza, w której w procesie leczenia terapeuta odwołuje się do poznawczych zdolności chorego, tj. zdolności do myślenia, rozumowania czy wyciągania wniosków z wcześniejszych doświadczeń życiowych.
3. Blokady układu nerwowego - polegają na wstrzyknięciu środka znieczulenia miejscowego w bezpośrednie sąsiedztwo włókien nerwowych. W ten sposób leczy się ból fantomowy, półpasiec, rwę kulszową i niektóre rodzaje bólów nowotworowych.
4. Zabiegi neuromodulacyjne - przezskórna elektrostymulacja nerwów (TENS). Polega na stymulacji włókien nerwowych impulsami o różnej częstotliwości za pomocą małych stymulatorów. W ten sposób można pomóc np. w neuralgii nerwu trójdzielnego, bólach twarzy, głowy czy też w zespołach bólowych kręgosłupa.
5. Akupunktura - polega na wkłuwaniu cienkich igieł w tzw. punkty akupunkturowe. Podobnie działa elektropunktura, w której stymuluje się te punkty impulsami elektrycznymi. Jest pomocna szczególnie w bólach okolicy kręgosłupa.
6. Leczenie fizykalne:
- termoterapia - leczenie ciepłem
- krioterapia - przeciwbólowe działanie zimna
- laserotearpia
- elektroterapia (np. jontoforeza)
- prądy diadynamiczne.
7. Metody wspomagające:
- techniki manualne (masaż)
- wyciąg leczniczy,
- gimnastyka lecznicza.

Co zrobić z bólem?
Czy powinno się samemu leczyć?
Najpierw określ rodzaj bólu, potem zastanów się, czy sobie z nim poradzisz, a potem - zasięgnij porady lekarza! Nawet takie popularne środki jak Aspiryna czy Paracetamol źle stosowane mogą doprowadzić do wielu groźnych w skutkach działań ubocznych. Jeżeli już sam decydujesz się na zażycie leku, zawsze przeczytaj ulotkę!
Ból leczy się obecnie tyloma metodami, że nie zawsze najlepszą jest połknięcie “tabletki z krzyżykiem” - o tym też warto pamiętać! I jeszcze jedno - nie bójmy się w przypadkach choroby nowotworowej stosowania morfiny (obecnie podawanej według wskazań Światowej Organizacji Zdrowia co 4 godziny i zwykle doustnie) - ten lek nie uzależnia - jedynie zapewnia komfort znosząc idealnie ból. 

Źródło: MWmedia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA