Uzależnienia żywieniowe – słownik

Międzynarodowy wykaz substancji dodatkowych z jednej strony utrudnia życie, z drugiej świadczy o tym, że producenci są wobec nas lojalni /fot. Shutterstock
Jedzenie i picie to czynności silnie związane z emocjami. Od nich zależy w dużej nasze samopoczucie, zdrowie i życie, dlatego w tej sferze życia jesteśmy narażeni na zaburzenia. Choroby takie jak anoreksja, bulimia, ortoreksja czy "zwykłe" uzależnienie od słodyczy pokazują, że kontrola lub brak kontroli nad spożywaniem pokarmów może być poważnym problemem psychicznym i emocjonalnym.
Międzynarodowy wykaz substancji dodatkowych z jednej strony utrudnia życie, z drugiej świadczy o tym, że producenci są wobec nas lojalni /fot. Shutterstock

Uzależnienie od słodyczy

Jeśli chomikujesz słodycze na więcej niż jeden wieczór. Jeśli nigdy nie odmawiasz porcji ciasta. Jeśli nocami wstajesz z łóżka, by wyjąć z szafki ciastko lub czekoladę… może być to objaw uzależnienia od słodyczy. Nieustanna ochota na słodycze może sugerować niski poziom cukru w organizmie. Co zrobić, żeby słodkie obżarstwo nie wpłynęło negatywnie na nasze zdrowie?

Przeczytaj: Uzależnienie od słodyczy

Bulimia

Bulimia występuje nawet do 6 razy częściej niż anoreksja. Kompulsywne obżarstwo, połączone z wyrzutami sumienia i prowokowaniem wymiotów, to choroba osób obsesyjnie skoncentrowanych na swoim wyglądzie, rozpaczliwie chcących schudnąć. Niestety, zachowania obecne w bulimii mogą prowadzić do wielu bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, ale nie do zadowolenia z siebie.

Polecamy: Bulimia – żarłoczność psychiczna

Anoreksja

Można powiedzieć, że anoreksja jest uzależnieniem od nieprzyjmowania pokarmów. W tym zaburzeniu odżywiania, które jest w istocie poważną chorobą psychiczną, dochodzi do zagrażającego często życiu wychudzenia i zniszczenia organizmu. Co gorsza, są to celowe działania anorektyczek, działających jakby na innym poziomie świadomości. W świecie kontroli i metafizycznego piękna śmierci…

Zobacz też: Anoreksja – uzależnienie od niejedzenia

Ortoreksja – uzależnienie od zdrowej żywności

W świecie, w którym panuje moda na ekologiczny styl życia, niektórzy wydają się zagubieni. Liczenie kalorii i składników odżywczych na produktach (oczywiście kupowanych wyłącznie w sklepach ze zdrową żywnością) staje się ich manią. Ostatecznie osoba z ortoreksją odgradza się od znajomych, a spożywane o regularnych porach posiłki stają się bardziej przymusem niż przyjemnością.

Dowiedz się: Uzależnienie od zdrowej żywności

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA