Mobilizuje ich lęk przed otyłością
Panicznie boją się otyłości, dlatego wyznaczają sobie ostre reguły. Początkowo rezygnują tylko z produktów zawierających węglowodany i tłuszcz. Później przechodzą na wegetarianizm, a po pewnym czasie przestają jeść prawie w ogóle. Masa ich ciała spada najczęściej ponad 15%, a później jeszcze więcej.
Po zjedzeniu każdego posiłku, nawet takiego, który składa się z jednej gotowanej marchewki, większość anorektyków staje na wagę i sprawdza, czy ich obwód w pasie się nie zwiększył. Po każdym spożytym produkcie duża część z nich widzi duże, niekorzystne zmiany swoim wyglądzie. Z tego powodu postanawia, że następnym razem zje jeszcze mniej albo w ogóle zrezygnuje z posiłku. Takim sposobem uzależnia się od niejedzenia.
Czytaj też: Co może wskazywać na anoreksję?
Fałszywe pozory
Anorektycy wydają się na pozór ludźmi szczęśliwymi. W początkowej fazie choroby nie unikają raczej towarzystwa, a wręcz przeciwnie – mają wielu znajomych. Niektórzy mogą nawet nie wiedzieć, że ta uśmiechnięta dziewczyna, która obok tańczy, może mieć jakieś problemy.
Chora osoba stara się być doskonała pod każdym względem, również, jeśli chodzi o ciało. Po pewnym czasie zaczyna przesadnie dbać o swój wygląd i traci kontrolę nad niejedzeniem. Anorektyk oszukuje bliskich, chowa lub wyrzuca jedzenie, a co może niejednego zdziwić – nie omija kuchni szerokim łukiem. Wielu uzależnionych od niejedzenia spędza tam dużo czasu i przygotowuje posiłki dla najbliższych. Sam jednak nie je tego, co przyrządził.
Polecamy: Czy masz anoreksję?
Kiedy niejedzenie staje się obsesją
Można powiedzieć, że anoreksja zaczyna się niewinnie. Jednak to tylko pozory. Powoli, niekiedy prawie niezauważalnie, wyniszcza nie tylko ciało człowieka, ale również jego psychikę. Chory zaczyna unikać ludzi, zamyka się w pokoju, izoluje się od otoczenia. Nie bierze również udziału w codziennych czynnościach, takich jak porządki czy pranie, ponieważ nie ma siły. Jego organizm jest tak słaby, że rezygnuje nawet z obsesyjnie uprawianych wcześniej sportów.
Tak przebiega choroba najczęściej, choć nie jest to reguła. Zachowania anorektyków mogą być bowiem bardzo różne. Podobnie jak różne mogą być przyczyny anoreksji. Jej podłoże może znajdować się zarówno w rodzinie, szkole, jak i pracy.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!