Na pytanie odpowiada dr hab.n.med. Józef Haczyński.
Wiele osób na początku wiosny odczuwa osłabienie, spadek kondycji fizycznej, bóle głowy. Jesteśmy też senni, znużeni, wyczerpani, łatwiej się męczymy, bywamy rozdrażnieni i niespokojni. Jest kilka przyczyn tego stanu. Na pewno potrzebujemy teraz więcej witamin i mikroelementów, których zapasy zostały wyczerpane w okresie zimowym. Nasze złe samopoczucie i rozdrażnienie nasila dodatkowo niestabilna pogoda (wiatry i zmiany ciśnienia atmosferycznego).
Jak sobie pomóc z przesileniem wiosennym?
- Zwiększyć aktywność na świeżym powietrzu.
- Uzupełnić niedobory witamin i mikroelementów, stosując gotowe preparaty. Warto brać je około 4 tygodni, najlepiej po jedzeniu.
- Stosować na przemian ciepłe i zimne prysznice, szczególnie rano. Zaczynamy od ciepłej wody i na koniec przez 20–30 sekund polewamy się zimną. To dodaje energii i poprawia odporność.
- Aby złagodzić huśtawkę nastrojów, można pić herbatki z dodatkiem melisy, napary z kozłka lekarskiego (2–3 szklanki dziennie).
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!