Wady strukturalne serca – objawy, diagnostyka i leczenie

Wewnętrzna struktura serca
Zdarza się, że poważna wada serca przez długi czas nie daje zauważalnych objawów lub są one bagatelizowane przez chorego. Jak je zatem wykryć? Czym są wady strukturalne serca?
/ 30.03.2016 09:52
Wewnętrzna struktura serca

Czym są wady strukturalne serca?

Wady strukturalne serca dotyczą nieprawidłowej budowy jego wewnętrznych struktur, z których całe serce jest stworzone, a więc przedsionków lub komór. Wady strukturalne, zarówno wrodzone, jak i nabyte, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia.

Ostatecznie skutkiem nieleczenia wad serca, przynajmniej w przypadku wad zastawek, jest zgon pacjenta – przyznaje prof. Witkowski, Dyrektor Warsztatów WCCI Warsaw. – A w tzw. międzyczasie rozwija się niewydolność serca, ponieważ jego komory zaczynają gorzej się kurczyć z powodu nieprawidłowego obciążenia dla serca (niezależnie, czy powodem jest zwężenie zastawki, niedomykalność, czy wada złożona). Tworzy w końcu taka wielonarządowa wada. Im dłużej wada zastawkowa trwa i im w bardziej jest zaawansowanym stadium, tym więcej narządów wewnętrznych w organizmie jest uszkodzonych: nerki, wątroba, układ krwiotwórczy. Taka sytuacja, gdy jest nieleczona, prędzej czy później prowadzi do zgonu.

Choroby strukturalne serca mogą mieć różny przebieg. Bywa tak, że nawet poważna wada serca przez długi czas nie daje zauważalnych objawów lub są one tolerowane przez chorego, co jest oczywiście zgubne, ponieważ zawsze istnieje ryzyko nagłego załamania pod postacią np. obrzęku płuc, migotania komór lub nawet nagłego zgonu.

Jak diagnozuje się wady strukturalne serca?

Odpowiednia diagnostyka, okresowe badania i szybkie wykrywanie wad serca minimalizują ryzyko tragicznego scenariusza. Wady zastawek wykrywa się główne przy pomocy echokardiografii. U niektórych chorych niezbędne jest wykonanie echokardiografii przezprzełykowej (specjalną sondą założoną przez przełyk do żołądka).

Następnym badaniem jest tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. Do tego dochodzą również badania fizykalne tj. EKG, badania krwi. U wielu chorych należy wykonać koronarografię. Każdą wadę serca przy hospitalizacji rozpatruje się indywidualnie, zastosowane metody leczenia chorego zależą od różnych zmiennych.

Zobacz też: Jakie innowacje są szczególnie skuteczne w kardiologii?

Jak leczy się wady strukturalne serca?

– Leczenie zależy od tego, jaka to jest wada serca, na ile jest ona zaawansowana. Nie każdą wadę należy od razu leczyć przy pomocy inwazyjnej czy chirurgicznie. Te wady mają swoje etapy rozwoju i, jeśli jest  to wada w małym stopniu zaawansowana, to należy ją pozostawić tak, jak jest, i leczyć chorego farmakologicznie – mówi prof. Gil, Dyrektor Warsztatów WCCI Warsaw.

Są różne graniczne parametry, które pokazują, na podstawie wywiadu z chorym, echokardiografii i EKG, kiedy daną wadę serca powinno się skierować do leczenia operacyjnego lub przezskórnego. Zależy to też od tego, kto jest chory, w jakim jest wieku i jakie ma obciążenia spowodowane różnymi współistniejącymi chorobami. To wszystko bierze się pod uwagę, wybierając optymalny czas i sposób leczenia.

Dla pacjentów, którzy nie zostali zakwalifikowani do inwazyjnych zabiegów z klasycznej kardiochirurgii, związanych z przecinaniem mostka i otwieraniem klatki piersiowej, możliwe są różne drogi. Jeżeli chory jest na tyle ryzykowny, że można go leczyć wyłącznie zachowawczo, wtedy leczony jest tylko farmakologicznie lub też można wykonać mu zabiegi wymiany zastawki czy korekcji zastawki małoinwazyjnymi metodami przezskórnymi.

– Tutaj najlepszym przykładem jest zabieg TAVI, czyli niechirurgiczna wymiana zastawki aortalnej, czy też wszczepienie zapinki na płatki zastawki mitralnej, żeby zmniejszyć jej niedomykalność lub też ją wyeliminować. No i jeszcze u części chorych wchodzi w grę przeszczep serca, jako najbardziej radykalne rozwiązanie – tłumaczy prof. Gil.

Jest zatem kilka możliwości postępowania, które na siebie zachodzą i stąd, decyzja o ostatecznym wyborze zastosowanej metody zależy od wspólnego stanowiska osób w tzw. Heart Team. Jest podejmowana przez kardiologa interwencyjnego i kardiochirurga, nierzadko razem z innymi jeszcze specjalistami: anestezjologiem, neurologiem. Umożliwia to podjęcie najbardziej optymalnej i bezpiecznej dla pacjenta decyzji.

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne rozpoczęło w 2015 r. kampanię społeczną "Stawka to życie. Zastawka to życie", dotyczącą przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej (TAVI) osobom cierpiącym na stenozę aortalną, czyli zwężenie zastawki aortalnej. Druga edycja kampanii rozpocznie się w 2016 roku.

– Kampania ma zwrócić uwagę zarówno osób w starszym wieku, jak i ich rodzin, lekarzy, decydentów, czyli Ministerstwa Zdrowia i NFZ na to, że te metody (nie wymagające inwazyjnej operacji na otwartym sercu, a więc bezpieczniejsze) są w Polsce aktualnie zbyt rzadko wykorzystywane – zapowiada prof. Witkowski. – Dążymy do tego, aby co roku zwiększać ilość refundowanych zabiegów TAVI tj. przezcewnikowej implantacji zastawki aortalnej, by dojść do jakiejś optymalnej ich liczby. W Unii Europejskiej jest to około 50-60 zabiegów na 1 mln mieszkańców. U nas, póki co, jest to kilkanaście zabiegów na mln mieszkańców. Szczegóły naszych działań znajdą Państwo na stronie www.stawkatozycie.pl.

To samo dotyczy nie tylko zastawki aortalnej, ale również zagadnienia zastawki mitralnej. Już w tej chwili są urządzenia do korekcji niedomykalności mitralnej, zaczynają również pojawiać się zastawki do implementacji przezskórnej niedomykalności zastawki mitralnej. A chorych, którzy nie kwalifikują się do leczenia chirurgicznego jest, w naszym starzejącym się społeczeństwie, obecnie wielu.

– I to jest kolejna dziedzina kardiologii, na którą w najbliższych latach, ze względu na potrzeby naszego społeczeństwa, należałoby zwrócić szczególną uwagę – stwierdza Prof. Gil.

Zobacz też: Skąd się biorą wrodzone i nabyte wady serca?

Artykuł stworzony dla Zdrowie.wieszjak powstał z okazji XX jubileuszowej edycji międzynarodowych warsztatów kardiologii interwencyjnej WCCI Warsaw (www.wcci.pl).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
20% rabatu na wszystko
20% rabatu na wszystko
Rabat 20% na wszystkie produkt... więcej»
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
+
20% rabatu na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na wszystkie produkty Sisley i Hair Rituel by Sisley w butiku internetowym sisley-paris.pl i stacjonarnie w Maison Sisley w Warszawie. Promocja nie dotyczy nowości, zestawów i produktów z zakładki "Ostatnia Szansa". Szczegóły dostępne u Partnera.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:ZAKUPY
Zobacz
-40% na wszystkie produkty
-40% na wszystkie produkty
Rabat 40% na wszystkie nieprze... więcej»
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
+
-40% na wszystkie produkty
Online

Rabat 40% na wszystkie nieprzecenione produkty dostępny na christianlaurent.eu. Wpisz w polu kod rabatowy tuż przed finalizacją zamówienia. Szczegóły na stronie. 

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:wiosna40
Zobacz
-25% na wybrany asortyment MAC
-25% na wybrany asortyment MAC
Rabat na produkty marki MAC -2... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
+
-25% na wybrany asortyment MAC
Online
Stacjonarnie

Rabat na produkty marki MAC -25% przy zakupach za min. 249 zł. W promocji nie biorą udziału produkty już przecenione, Connect In Colour Eye Shadow Palette, Glitter, Blot Powder/Pressed, Mineralize Skinfinish Natural, Brushes, Accessories, Pro Products, nowości, kolekcje limitowane, MINI MAC oraz produkty z linii MAC VIVA GLAM. Oferty nie łączą się. Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na maccosmetics.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO
Zobacz
-25% + dostawa gratis
-25% + dostawa gratis
-25% na asortyment dostępny w... więcej»
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
+
-25% + dostawa gratis
Online
Stacjonarnie

-25% na asortyment dostępny w butiku w Krakowie i na slowglow.pl/sklep. Dostawa gratis. Promocja nie łączy się z innymi obniżkami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena serum Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 169,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 126,75 zł. Najniższa cena kremu Balansis ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 259,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 194,25 zł. Najniższa cena pilingu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 39,99 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 29,99 zł. Najniższa cena zestawu świec ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 157,50 zł. Cena zestawu po zastosowaniu rabatu - 118,13 zł. Najniższa cena świecy ze zdjęcia z 30 dni przed obniżką - 241,50 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 181,13 zł. Najniższa cena balsamu Aqua Your Body ze zdjęcia z 30dni przed obniżką - 119,00 zł. Cena produktu po zastosowaniu rabatu - 89,25 zł. Produkty marki Polemika widoczne na zdjęciu nie są objęte rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:WIOSNA25
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na cały asortyment z... więcej»
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online

Rabat 20% na cały asortyment z wyłączeniem kolekcji Sablewska x Gabriella. Oferta dostępna na gabriella.pl. Nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie. 

Najniższa cena produktu ze zdjęcia 30 dni przed obniżką - 16,90 zł. 

Cena po zastosowaniu rabatu - 13,52 zł.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:szalenstwo20
Zobacz
-50% na drugi tańszy produkt
-50% na drugi tańszy produkt
Rabat 50% na drugi produkt w n... więcej»
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
+
-50% na drugi tańszy produkt
Online
Stacjonarnie

Rabat 50% na drugi produkt w niższej cenie. Obejmuje wybrany asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych, outletach, wybranych sklepach partnerskich i na pl.triumph.com. Oferta nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:Triumph24
Zobacz
REKLAMA