Walcz o swoje zdrowie w POChP!

Samoistna odma opłucnowa może być wynikiem palenia papierosów lub dużego wysiłku fizycznego
POChP jest przewlekłą chorobą układu oddechowego o wieloczynnikowej patogenezie oraz nieprzyjemnych dla chorego objawach. Ma ona przebieg postępujący i przewlekły, a jej rozwój i powikłania mogą prowadzić do poważnych skutków zdrowotnych. Nie musi jednak tak być- masz możliwość spowolnienia rozwoju choroby stosując proste zalecenia oraz skuteczne, przepisane przez lekarza leki.
/ 17.03.2011 15:43
Samoistna odma opłucnowa może być wynikiem palenia papierosów lub dużego wysiłku fizycznego

Powalcz o zdrowie!

Mimo, iż wydaje Ci się, iż niewiele możesz zrobić by poprawić swój stan gdy zdiagnozowano u Ciebie POChP, w praktyce jest dokładnie odwrotnie. Twój stan zdrowia zależy od Twoich decyzji, które w obecnym czasie są wyjątkowo ważne. Przejdź na zdrowy tryb życia, zacznij więcej się ruszać. Ty poczujesz się lepiej a Twoje płuca zaczną łatwiej się regenerować! Nie zapominaj o regularnych wizytach u lekarza prowadzącego, mów mu o nowych objawach i swoich obawach. Przyjmuj leki nie pomijając dawek, a w razie działań niepożądanych skonsultuj się ze swoim lekarzem.

Czyste powietrze, czyste płuca

Niezmiernie istotna jest dbałość o czyste powietrze. Objawy mogą nasilać się w warunkach miejskich, w obecności spalin czy kurzu. Nie pomaga również suche, klimatyzowane powietrze biurowców. Pacjenci lepiej czują się na łonie natury, w górach czy nad morzem, gdzie powietrze jest wolne od zbędnych zanieczyszczeń.

Przeczytaj: Zanieczyszczenie powietrza skraca długość życia

Skończ z paleniem!

Najważniejszym punktem walki z chorobą jest rzucenie palenia. Udowodniono bowiem, iż dym tytoniowy nie tylko zwiększa ryzyko samego zachorowania na POChP, ale również powoduje zaostrzenia choroby i przyspiesza jej ewolucję. Rzucenie palenia obniża szansę niepełnosprawności i śmierci z powodu tej choroby. Nie jest jednak ono sprawą prostą dla osób uzależnionych. Najważniejsza jest silna wola, która u pacjentów z POChP jest zazwyczaj adekwatna- niepalenie jest u nich ważne ze względów życiowych. Często jednak potrzebna jest dodatkowa pomoc w przypadku środków zastępczych (plastry, gumy nikotynowe). Czasem niezbędna jest również pomoc psychologiczna czy zastosowanie specjalistycznych leków.

Zdrowie w pracy

Wśród osób, które są zawodowo narażone na kontakt z substancjami wywołującymi POChP największą grupę stanowią górnicy. Dobre poinformowanie o zagrożeniach, zachowanie środków ostrożności oraz odpowiednia ochrona dróg oddechowych są podstawowymi czynnikami chroniącymi przed szkodliwymi związkami. U pacjentów z już rozwiniętą chorobą nie zaleca się pracy w warunkach unoszenia się w powietrzu drobinek kurzu oraz powinno się stosować wymieniające powietrze wentylatory.

Zobacz też: Niebezpieczne działanie nikotyny

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA