Roztocze kurzu domowego to pajęczaki, które zamieszkują w każdym domu. Żywią się naskórkiem oraz martwymi cząstkami materii. Ich odnóża oraz odchody są silnym i jednym z najczęstszych alergenów. W Polsce do najczęściej spotykanych gatunków należy Dermatophagoides pteronyssinus oraz Dermatophadoides ferinae.
Z tego też powodu w testach skórnych wykonywanych u alergików często wykrywane jest uczulenie właśnie na te gatunki roztoczy. Niestety testy skórne wykonuje się dopiero od 3 roku życia. Dlatego czasem warto podjąć walkę z roztoczami w domu atopika jeszcze przed upewnieniem się czy atopowe zapalenie skóry wywołane jest przez te, a nie inne alergeny.
Gdzie znajdują się siedliska roztoczy w naszych mieszkaniach?
Roztocza zasiedlają przede wszystkim: kołdry oraz poduszki z wełny i pierza, tapicerowane meble, stare materace i sienniki, rośliny, pluszowe zabawki nie nadające się do prania, wykładziny i nielakierowane parkiety, stare książki, biblioteczki i trudne do odkurzania półki.
Polecamy: Jak poradzić sobie z katarem siennym?
Jak wykurzyć roztocza z mieszkania?
Skorzystaj z następujących wskazówek:
- Dbaj o czystość w mieszkaniu, odkurzaj kilka razy w tygodniu.
- Usuń te przedmioty które gromadzą kurz, których nie można wyprać lub przetrzeć szmatką „na mokro”, przede wszystkim kwiaty, firany, dywany.
- Regularnie wietrz mieszkanie, dbaj o odpowiednią wentylację, wilgotność i nie zbyt wysoką temperaturę w domu, a zwłaszcza w pokoju alergika (poniżej 18 stopni).
- Odkurzaj i trzep materac na którym śpisz.
- Używaj pościeli z włókien syntetycznych, nigdy z pierza.
- Pościel w zimie wystawiaj na działanie mrozu a latem na słońce.
- Dobrze jest używać specjalnych poszewek przeciwroztoczowych, które są nieprzepuszczalne dla alergenów.
Roztocze kurzu domowego to wyjątkowo trudny przeciwnik. Ale jeśli postaramy się zmniejszyć narażenie na ten alergen, możemy poprawić jakość i komfort życia osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa czy astmę oskrzelową.
Zobacz też: Czym jest alergia skórna?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!