Na tropie choroby
Przy niewielkim stłuszczeniu często nie występują dolegliwości. Przy większym możesz odczuwać ciągłe zmęczenie i senność, ucisk lub ból z prawej strony pod żebrem. Jeśli masz w talii ponad 88 cm, na wszelki wypadek wybierz się na USG jamy brzusznej. Gdy okaże się, że masz problem z wątrobą, zbadaj poziom cukru, cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Istnieje ryzyko, że cierpisz na cukrzycę typu 2 lub zaburzenia przemiany tłuszczów.
I po kłopotach
Stłuszczenie wątroby może się cofnąć. Wystarczy, że schudniesz. Dlatego zacznij się więcej ruszać i zmień dietę. Unikaj tłustych mięs, smażonych potraw i słodyczy. Jedz za to więcej warzyw i produktów pełnoziarnistych. Pamiętaj jednak, żeby w ciągu miesiąca nie tracić więcej niż ok. 4 kg. Zbyt nagła utrata wagi może mieć skutek odwrotny do zamierzonego i nasilać stłuszczenie wątroby.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!