pandemia koronawirusa fot. Adobe Stock

WHO ogłosiło stan pandemii koronawirusa. Co to dla nas oznacza?

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że wirus COVID-19 może być określany jako pandemiczny. To oznacza, że zarażenie grozi każdemu człowiekowi na świecie.
Małgorzata Germak / 12.03.2020 08:53
pandemia koronawirusa fot. Adobe Stock

Stało się. Przedstawiciele WHO w ocenie zagrożenia związanego z koronawirusem uznali, że sytuacja, w jakiej teraz jesteśmy, to pandemia.

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym brakiem działań. Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że COVID-19 można scharakteryzować jako pandemię
– ogłosił szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Dodał też, że pandemia nie jest słowem, którego można używać lekko czy nierozważnie. „To słowo, którego niewłaściwe użycie może wywołać nieuzasadniony strach lub nieuzasadnioną akceptację zakończenia walki, prowadząc do niepotrzebnego cierpienia i śmierci” – stwierdził.

Szef WHO poinformował, że kilka krajów pokazało możliwość i gotowość stłumienia epidemii, ale wielu rządzących - w jego opinii - nie podjęło wystarczająco szybkich działań, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa. „To nie jest tylko kryzys zdrowia publicznego, ale kryzys, który dotknie każdy sektor, dlatego każdy musi zaangażować się w walkę” – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Co to jest pandemia?

Słowo „pandemia” pochodzi od greckich „pan”, czyli wszyscy i „demos” - lud. Pandemia to epidemia choroby zakaźnej obejmująca duży obszar, różne kontynenty i środowiska w tym samym czasie. W odróżnieniu od epidemii, której obszar występowania jest ograniczony, pandemia jest zjawiskiem globalnym.

Co może oznaczać dla ludzi ogłoszenie światowej pandemii?

Poszczególne kraje będą podejmowały bardzo restrykcyjne decyzje o zakazach wyjazdów obywateli, wjazdów na swoje terytorium, kwarantannach
– powiedział dla „Pulsu Medycyny” prof. dr hab. Jacek Wysocki, pediatra i specjalista chorób zakaźnych.

Jaka będzie skala epidemii koronawirusa?

Wirus SARS-CoV od grudnia rozprzestrzenił się obejmując ponad 110 krajów, zabił ponad 4,3 tys. ludzi na świecie, a zakażonych jest ponad 121 tys. I liczby te codziennie rosną.

„Gazeta Wyborcza” powołując się na słowa szefa Instytutu Roberta Kocha, placówki epidemiologicznej w Niemczech, alarmuje, że w dalszej perspektywie koronawirusem będzie zarażonych nawet 70% społeczeństwa.

Spodziewamy się, że w nadchodzących tygodniach liczba przypadków, zgonów i liczba dotkniętych krajów jeszcze bardziej wzrośnie
– stwierdził szef Światowej Organizacji Zdrowia.

Ostatnio WHO ogłosiło pandemię w 2009 roku i dotyczyła wirusa grypy A/H1N1. Trwała ona ponad rok.

Koronawirus - to musisz wiedzieć:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!