Witamina D

Określana też mianem kalciferolu. Jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju i dobrego stanu naszych kości i zębów.
/ 22.04.2008 14:34
Określana też mianem kalciferolu. Jest bardzo ważna dla prawidłowego rozwoju i dobrego stanu naszych kości i zębów.

Odpowiada za utrzymanie w naszym organizmie równowagi Witamina Dmiedzy fosforem i wapniem, oraz sprzyja przyswajanie tego ostatniego z przewodu pokarmowego. Dzięki niej mamy niższy poziom cholesterolu, gdyż to właśnie z niego tworzy się pod wpływem promieni słonecznych.

Zagrożenia przy niedoborze witaminy D
Zwłaszcza w rozwoju dzieci witamina D odgrywa bardzo ważną funkcję. Przy jej niedoborze pojawia się krzywica. W zależności od wieku dziecka jest to krzywica dziecięca lub późna. Osoby dorosłe mogą również cierpieć na zaburzenia w strukturze kości, co ostatecznie nieleczone prowadzi do osteoporozy.

Gdzie szukać witaminy D?
Obfitują w nią ryby morskie takie jak makrela, łosoś, szprot i śledź, ale także tran. Możne ją odnaleźć w wątrobie wieprzowej, wołowej, baraniej i cielęcej, w żółtku jaja kurzego, maśle i w serach żółtych. Dodatkowo, gdy pora słoneczna sprzyja nie żałujmy sobie promieni słonecznych. Oczywiście z umiarem i po zastosowaniu odpowiednich środków ochronnych.

mwmedia

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!