Dużo mówi się o tym, że Polacy mają często niedobory witaminy D. Czym ona jest, do czego służy i jak ją zatem suplementować?
Po co nam witamina D?
Witamina D to tak naprawdę hormon, który produkowany jest w organizmie pod wpływem promieni słonecznych. Jest absolutnie niezbędna dla naszego zdrowia – wpływa nie tylko na zdrowie kości, włosów i skóry, ale też na rozrodczość, układ krążenia, choroby metaboliczne i autoimmunizacyjne.
Niestety, w Polsce nasłonecznienie jest zbyt małe, abyśmy mogli zapomnieć o suplementowaniu tej witaminy. Warto też wiedzieć, że jej wchłanianie blokuje już filtr SPF8.
Niedobór witaminy D może powodować różne choroby, m.in.:
- choroby cywilizacyjne,
- częste infekcje,
- osteoporozę,
- krzywicę,
- zaburzenia układu sercowo-naczyniowego
- gorsze funkcjonowanie tkanki mięśniowej.
Wszystko o witaminie D
Dawkowanie witaminy D
Osoby dorosłe potrzebują dawki 800–2000 IU/dobę, zależnie od masy ciała, w okresie od września do kwietnia lub przez cały rok, jeśli synteza skórna jest niewystarczająca. Osoby starsze powinny zaś suplementować witaminę D przez cały rok, z uwagi na gorszą skuteczność wytwarzania witaminy D w skórze.
Warto wiedzieć, że niektóre leki mogą powodować niedobory witaminy D – zaliczamy do nich: glikokortykosteroidy, leki zmniejszające stężenie cholesterolu (leki hipolipemizujące), leki przeciwpadaczkowe oraz niektóre leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu oraz przeciwwirusowe (stosowane w leczeniu HIV).
Czy to prawda, że Polacy mają zwykle niedobór witaminy D? Dlaczego? Kiedy i dlaczego warto ją suplementować? Na nasze pytania na filmie odpowiedziała dr n. med. Elżbieta Lipska, specjalistka endokrynologii i diabetologii dziecięcej z Centrum Medycznego Goldenmed w Warszawie!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!