A tak naprawdę witamina B7, to witamina rozpuszczalna w wodzie, zaliczana do witamin z grupy B. Wspomniana witamina, znana jest także pod nazwą: biotyna. Jest to bardzo ważna substancja, niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, ponieważ jest składnikiem wielu enzymów. Uczestniczy też w różnych przemianach biochemicznych.
Fot. Depositphotos
Rola witaminy B7
Jak wspomniano wcześniej, biotyna bierze udział w reakcjach biochemicznych, będąc substancją katalizującą (przyspieszającą) poszczególne procesy, jak synteza kwasów tłuszczowych, glukoneogeneza (przekształcanie substancji niecukrowych w glukozę) i metabolizm aminokwasów (cząsteczek białkowych). Biotyna spełnia też inne role:
- z witaminą K – synteza protrombiny, odpowiedzialnej za prawidłowe krzepnięcie krwi;
- ulepszenie wchłaniania witaminy C;
- zapewnia prawidłowy stan włosów, skóry i paznokci;
- ochronne na układ nerwowy;
- prawidłowe funkcjonowanie gruczołów łojowych;
- pozytywny wpływ na tarczycę.
Niedobór witaminy B7
Pierwszymi objawami niedoboru witaminy B7 najczęściej jest wypadanie włosów i ich przetłuszczanie. Ponadto obserwuje się łuszczenie i zapalenie skóry twarzy, łamliwość paznokci, spowolnienie wzrostu włosów. Stwierdza się także stany zapalne w jelitach. Warto wiedzieć, że zapotrzebowanie na biotynę jest zwiększone u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną, ludzi poddawanych antybiotykoterapii, terapii lekami przeciwpadaczkowymi, hemodializowanych, a także chorych żywionych pozajelitowoi dojelitowo preparatami przemysłowymi. Co ciekawe, niedobór biotyny może występować u ludzi zajadających się surowymi jajkami.
Źródła biotyny
Biotynę syntezują bakterie jelitowe, zatem niedobór witaminy B7 może wynikać z obniżonej ilości bakterii probiotycznych w jelitach (zwykle ma to miejsce przy antybiotykoterapii, stosowaniu diety ubogiej w nabiał fermentowany, jak jogurty, kefiry, mleka acidofilne oraz diety ubogobłonnikowej).
Jeśli chodzi o żywność, źródłem biotyny są:
- drożdże,
- wątroba zwierząt,
- gotowane żółtka jaj,
- soja,
- soczewica,
- kalafior,
- brokuły.
Czy wiesz, że… Biotyna w dużych ilościach najprawdopodobniej nie jest toksyczna dla organizmu ludzkiego. Jej nadmiar jest szybko wydalany przez jelita i z moczem. Jak dotąd nie stwierdzono hiperwitaminozy – czyli przewitaminizowania biotyną. Jednak powinna być suplementowana wtedy, gdy dostrzega się objawy niedoborowe.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!