Właściwości fluoru, fluoryzacja zębów fot. Fotolia

Właściwości fluoru - optymalne dawki dla dzieci i dorosłych

Jednym ze sposobów utrzymania zdrowych zębów jest, oprócz podstawowej higieny i odpowiedniej diety, dostarczanie fluoru. Naturalna zawartość tego pierwiastka w zębach jest bowiem niewystarczająca, aby skutecznie zapobiegać próchnicy.
03.07.2014 09:16
Właściwości fluoru, fluoryzacja zębów fot. Fotolia
Chyba każdy z nas słyszał o pozytywnym wpływie fluoru na stan zębów. Ale co dokładnie robi i dlaczego tak istotne jest, aby regularnie go zębom dostarczać?

Otóż fluor zwiększa odporność zębów, a dokładnie szkliwa (twardej, ochronnej pokrywy zęba) na ataki kwasów produkowanych w procesie metabolizmu przez bakterie. Innymi słowy, fluor pomaga w remineralizacji szkliwa i zapobiega jego demineralizacji.

Jak zwiększyć codzienną dawkę fluoru?

Jest kilka sposobów zwiększenia stężenia fluoru na powierzchni zębów, które możemy podzielić na codzienne oraz systemowe.
  • Regularne, tj. codzienne stosowanie produktów zawierających niewielkie dawki fluoru sprowadza się do używania past do zębów z fluorem oraz płynów do płukania jamy ustnej z fluorem.
  • Systemowa profilaktyka próchnicy to zaś fluorkowanie wody, fluorkowanie soli bądź stosowanie tabletek z fluorem.
  • Ponadto stosowanie tych rozwiązań może być uzupełnione dodatkowym stosowaniem produktów leczniczych zawierających wysokie stężenia fluoru, np. żeli (raz w tygodniu w domu) czy roztworów, żeli lub lakierów u stomatologa.

Jaka jest optymalna dawka fluoru?

Aby uniknąć próchnicy, a również zapobiec nadmiernej podaży fluoru do organizmu, specjaliści opracowali wielkości dziennych dawek fluoru, optymalnych z punktu widzenia fluoryzacji. Zalecenia co do ilości dostarczanego fluoru zależą od wieku osoby.
  • Od 0 do 6 lat. Szczotkowanie zębów 2 x dziennie pastą elmex® Dla Dzieci 1-6 LAT (zawartość fluoru: 500 ppm). Wypluć resztki pasty po szczotkowaniu, ale nie płukać jamy ustnej wodą + w domu: jodowana sól kuchenna z fluorem.
  • Od 6 lat. Szczotkowanie zębów 2 x dziennie pastą elmex® Junior 7-12 LAT (zawartość fluoru: 1400 ppm). Wypluć resztki pasty po szczotkowaniu, ale nie płukać jamy ustnej wodą + intensywna fluoryzacja: 1 x w tygodniu żel elmex® (zawartość fluoru: 12 500 ppm) i 1 x dziennie płyn do płukania jamy ustnej elmex® PRZECIW PRÓCHNICY (zawartość fluoru: 250 ppm) + w domu: jodowana sól kuchenna z fluorem.
Więcej informacji na stronie www.elmex.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!