WOPR i kampania „Przygotuj się na wstrząs” łączą siły

W ramach współpracy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) i kampanii „Przygotuj się na wstrząs!” przed objawami anafilaksji będą ostrzegać w całej Polsce materiały edukacyjne. Jakie?
/ 02.04.2019 16:30

pomoc

fot. Fotolia

Wystarczy, aby zaczął się w sezonie letnim weekend, a plaże zapełniają się rzeszą turystów, spragnionych  relaksu na słońcu i wodnych atrakcji. Wybierając się nad wodę, warto jednak pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Nie tylko należy chronić się odpowiednio przed promieniami słońca lub kąpać się jedynie w dozwolonych miejscach, ale również unikać sytuacji zwiększających ryzyko ciężkiej uogólnionej reakcji alergicznej jak np. użądlenia przez owady (osę i pszczołę) czy kontakt z lateksem. Dodatkowo gwałtowna zmiana temperatury podczas wchodzenia do chłodnej wody po uprzednim intensywnym nasłonecznianiu może obniżać próg dla wyzwolenia reakcji alergicznej i sprzyjać wystąpieniu anafilaksji.

– Samo w sobie gwałtowne ochłodzenie rozgrzanego organizmu (bez udziału alergenu) pociąga za sobą ryzyko nagłej śmierci  przede wszystkim w mechanizmie ciężkich zaburzeń rytmu serca (dysregulacja układu autonomicznego serca, czyli części układu nerwowego, która unerwia serce), także u młodych ludzi. Osobami szczególnie zagrożonymi wystąpieniem tych zaburzeń są osoby starsze, z chorobą niedokrwienną serca, z zaburzeniami pracy serca w postaci wydłużonego zespołu QT lub zażywający leki wpływające na przewodnictwo wewnątrzsercowe – ostrzega dr Ewa Cichocka-Jarosz, ekspert kampanii „Przygotuj się na wstrząs!”.

W tym roku przed objawami anafilaksji będą ostrzegać w całej Polsce materiały edukacyjne. Plakaty i ulotki, przygotowane w ramach współpracy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (WOPR) i kampanii „Przygotuj się na wstrząs!”, pojawią się na głównych kąpieliskach w całej Polsce. Akcja jest kontynuacją działań realizowanych w ramach prowadzonej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, kampanii informacyjno-edukacyjnej, której celem jest podnoszenie świadomości na temat anafilaksji i wstrząsu anafilaktycznego.

Wstrząs anafilaktyczny jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia. Świadomość tego, że może do niego doprowadzić nieodpowiednie przygotowanie przed wejściem do wody, jest kluczowa. Chcemy przeciwdziałać takim wypadkom i przekazywać tę wiedzę, ponieważ może ona komuś uratować życiepodkreśla Paweł Błasiak, Wiceprezes Zarządu Głównego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wspólna inicjatywa WOPR i „Przygotuj się na wstrząs!” ma trwać przez całe lato. W ramach zaplanowanych działań odbędzie się m.in. cykl szkoleń dla ratowników WOPR, podczas których omówione zostaną szczegółowo zagadnienia związane z identyfikowaniem objawów anafilaksji i udzielaniem pomocy osobie we wstrząsie anafilaktycznym.

Zasady bezpiecznego wchodzenia do wody i zachowania w pobliżu akwenów:

  • Wchodząc do wody zawsze robić to powoli i stopniowo, aby organizm mógł wyrównać różnicę temperatur.
  • Unikać chodzenia boso po trawie.
  • Unikać picia słodkich napojów i jedzenia słodyczy, których zapach przyciąga owady.

Zobacz też: Alergia na jad pszczoły, osy i szerszenia

Źródło: materiały prasowe Flywheel PR/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA