Teoria bodźcowa
Skierowana jest przede wszystkim na wydarzenia jakie zachodzą w otoczeniu i które w szczególny sposób działają na ludzi narażając ich na ogromne przeżywanie stresu. Charakteryzuje się przede wszystkim zdenerwowaniem, które jest charakterystyczną reakcją na bodźce jakie płyną z otoczenia, jak np. praca, szkoła, zbyt duża ilość zajęć.
Reakcje na sytuacje stresową
W tym typie stresu, nacisk kładzie się na reakcje fizjologiczne i psychologiczne, jakie zostały wywołane na skutek danego wydarzenia. Organizm w chwili zagrożenia czy wyzwania, przejawia charakterystyczny wzorzec reakcji fizjologicznych, takich jak: wydzielanie danych hormonów, zmiany w rytmie oddechowym, podniesione lub obniżone ciśnienie krwi. Uważa się, że zachowania te są bardzo podobne, niezależnie od stresora, który je wywołuje. Dlatego, aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat stresu, trzeba zbadać wskaźniki fizjologiczne na wydarzenia, które go wywołują.
Zobacz też: Skala stresu
Proces obejmujący stresujące wydarzenia i reakcje na te sytuacje
Idąc tropem tej teorii, obserwujemy nie tylko same wydarzenia, ale również reakcję jednostki na dany bodziec. Człowiek dokonuje interpretacji sytuacji oraz własnych zasobów radzenia sobie w danych okolicznościach. Dana sytuacja jest rozumiana jako stresująca, dopiero wtedy gdy wykracza poza zakres dostępnych zasobów radzenia sobie z nią.
Typy wsparcia
Możemy spotkać się z kilkoma rodzajami wsparcia społecznego. Wyróżniamy:
- psychiczne,
- materialne,
- informacyjne.
Istnieje nurt badań, który zajmuje się udzielaniem wsparcia społecznego osobom potrzebującym, przez zwierzęta. Zwierzę, tym różni się od człowieka, że udziela wsparcia tylko na podstawie pewnych składowych, np. emocjonalnym – poprzez poświęcanie uwagi, zajecie czasu czy też instrumentalnym – jako pomoc w radzeniu sobie z problemem.
Właśnie z tego względu użycie zwierząt w terapii ułatwiłoby redukcję stresu. Istnieją badania, które pokazują, że użycie zwierząt pięć minut przed pojawieniem się stresora, znacznie redukuje poziom zdenerwowania. Poza tym wsparcie dawane przez zwierzęta, ma dużo więcej zalet niż wsparcie dawane przez człowieka. Dlaczego? To proste - zwierzę bezwarunkowo akceptuje człowieka, bez względu na to jaki jest. Natomiast ludzie bardzo często krytykują oraz oceniają i mogą w ten sposób zaszkodzić zamiast pomóc.
Zobacz też: Dogoterapia – jak pies pomaga człowiekowi?
Międzygatunkowe wsparcie społeczne
Ponieważ zwierzęta ze względu na swoją naturę mają ograniczoną możliwość udzielania pomocy, zostały przeprowadzone badania, z udziałem ludzi którzy posiadali oraz z tymi, którzy nie posiadali zwierząt i sprawdzono czy faktycznie można zaobserwować pomoc ze strony zwierzęcia. Stwierdzono, że samotne kobiety, które opiekują się kotem lub psem, mniej doświadczają cierpienia. A posiadacze kotów są psychologicznie zdrowsi. Zbadano również, że posiadanie psa znacznie rzadziej cierpią na nadciśnienie krwi czy też występuje mniejsze ryzyko wystąpienia zawału serca.
Jeśli więc narażony jesteś na stresującą pracę, czy też w innych sytuacjach doświadczasz stresu, a nie masz żadnych przeciwwskazań do posiadania czworonożnego przyjaciela, zastanów się czy nie warto zadbać o swoje zdrowie i przy okazji zapewnić sobie rozrywkę.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!