Wszawica - jak jej zapobiec
Niemal w każdym polskim przedszkolu raz na jakiś czas pojawia się wszawica. Co zrobić, aby nasze dziecko się nią nie zaraziło?

Wszawica nie jest, jak się powszechnie sądzi, efektem braku higieny. To choroba zakaźna. Może się nią zarazić najczystsze dziecko podczas zabawy z rówieśnikami. Jedynym skutecznym sposobem powstrzymania rozprzestrzeniania się wszy jest regularne kontrolowanie stanu włosów dzieci. Powinni to robić rodzice wszystkich przedszkolaków!
Zlokalizowanie żywego pasożyta we włosach bywa trudne. Znacznie łatwiej zauważyć jego jaja, czyli gnidy. Największe ich skupiska występują zwykle za uszami i nad karkiem. Jeśli na nie natrafimy, powinniśmy zastosować kurację szamponem, sprayem lub lotionem zawierającym silikon, wyciąg z chryzantemy, ostróżki lub wrotycza. Można je kupić w aptece bez recepty.
Po użyciu takiego preparatu trzeba dokładnie wyczesać włosy dziecka gęstym grzebieniem, a po 7-10 dniach zastosować specyfik ponownie. Wszystkie preparaty likwidują bowiem dorosłe pasożyty, gnidy pozostają żywe. Powtórne użycie preparatu pozwala rozprawić się z tymi, które wylęgną się z jaj po pierwszym jego zastosowaniu.
Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj:
Wszy po wakacjach?
Jak pozbyć się wszy u dziecka?
Sposoby na wszy
Autorka jest dziennikarką "Poradnika domowego".