Guz na szyi - co może oznaczać?
Okolica szyi mieści na względnie niewielkiej przestrzeni wiele sąsiadujących ze sobą struktur. Pojawiający się na szyi guz może mieć związek z każdą z nich. Bardzo istotne w tej sytuacji jest zebranie wnikliwego wywiadu przez lekarza. Z pewnością będzie chciał się dowiedzieć, kiedy pojawiła się zmiana na szyi. Jeśli zmiana narasta od jakiegoś czasu, nie warto tego ukrywać. Mogłoby to spowodować, że pokierujemy dalszą diagnostykę na niewłaściwy tor.
Ważna jest także informacja o przebytej ostatnio infekcji lub styczności z osobami cierpiącymi na choroby zakaźne oraz kontakcie ze zwierzętami. Bardzo duże znaczenie mają objawy ogólne. Należy powiedzieć lekarzowi, czy w związku z pojawieniem się guza na szyi pojawiła się gorączka, osłabienie, utrata łaknienia.
Ważną wskazówką dla dalszej diagnostyki jest wiek chorego. U dzieci i młodych dorosłych najczęściej występują zmiany o charakterze zapalnym. Natomiast w wieku dojrzałym należy brać pod uwagę możliwość przerzutu nowotworowego. Zdarza się, że pojawienie się guza na szyi jest pierwszym objawem nowotworu, zanim pojawią się takie dolegliwości jak chrypka, duszność czy zaburzenia połykania. Istotne w tym przypadku są informacje na temat czynników ryzyka nowotworów rejonu głowy i szyi, czyli przede wszystkim palenia tytoniu i spożywania alkoholu. Zarówno u starszych jak i młodszych pacjentów trzeba rozważyć możliwość chłoniaka.
Co mają wspólnego skrzela i guz szyi?
Przydatne badania
Podstawowe znaczenie ma ocena palpacyjna guza. Zwraca się uwagę na jego lokalizację, wielkość, spoistość, ruchomość, bolesność i zaczerwienienie skóry nad zmianą. Dodatkowo badane są także węzły chłonne w innych okolicach. Ocenia się, czy w jamie ustnej i gardle toczy się stan zapalny.
Jeśli pacjent na przykład wymaga obejrzenia krtani, odsyłany jest do laryngologa. Ponieważ częstą przyczyną powiększenia węzłów chłonnych szyi jest próchnica, wskazana może być wizyta u stomatologa. Wielu praktycznych wskazówek może dostarczyć wykonanie morfologii krwi obwodowej.
Bardzo przydatnym badaniem, które pomaga wyjaśnić charakter zmiany i ujawnić jej stosunek do sąsiednich struktur, jest USG. W celu wykluczenia zmian zapalnych lub guza płuca, wskazane jest również rtg klatki piersiowej.
Na czym polega diagnostyka inwazyjna w laryngologii?
Potrzebne mogą się okazać badania endoskopowe górnego odcinka dróg oddechowych i przewodu pokarmowego. W razie wątpliwości wykonywane są także inne badania obrazowe, jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
Zobacz też:
Czy morfologia może wskazywać na nowotwór?
Jakie badania trzeba wykonywać na czczo?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!