Spójrz na swoje paznokcie! Mówią wiele o twoim zdrowiu

Są wizytówką każdej kobiety. Przyjrzyj się im uważnie. Na różowej płytce mogą być „zakodowane” ważne informacje o kondycji całego organizmu, a także nawykach i stylu pracy.
/ 22.07.2011 14:11

Należą do tzw. przydatków skóry. To płytka rogowa, która pokrywa końce palców. Jej głównym składnikiem jest twarda kreatyna. Przeciętnie paznokcie rosną 0,12 mm na dobę. Zależy to jednak od wielu czynników. Na ich wzrost wpływają m.in. wiek, stan zdrowia, a także pora dnia.

Jak są zbudowane
Bardzo ważna jest macierz (inaczej korzeń). Znajduje się ona u nasady paznokcia pod skórą. Jest to warstwa komórek, z której paznokieć wyrasta. Biały półksiężyc (obłączek) to miejsce, w którym część żywa zamienia się w martwą płytkę rogową. Paznokieć leży na podściółce, czyli łożysku. Całość jest otoczona przez wały paznokciowe. Skórki, czyli obrąbek naskórkowy, chronią paznokieć przed wysychaniem oraz infekcjami.

Wzmocnij je! Najlepszym domowym sposobem na wzmocnienie paznokci są regenerujące kąpiele. Trzy łyżki oliwy z oliwek lub oleju rycynowego lekko podgrzej (do 25 st. C). Dodaj łyżkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Mocz paznokcie 15–20 minut.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: paznokcie