Wzrost zainteresowania ubezpieczeniami dla lekarzy

Od czasu wejścia w życie ustawy refundacyjnej zwiększyło się o 50% w skali roku zainteresowanie lekarzy ubezpieczeniami dodatkowymi, zapewniającymi im ochronę prawną m.in. w przypadku sporów z NFZ za błędnie wystawione recepty – wynika z analizy firmy April Polska Medbroker.
/ 14.06.2013 11:48

"Na rynku ubezpieczeniowym widoczny jest wzrost ilości kupowanych przez lekarzy polis po wejściu w życie ustawy refundacyjnej. Lekarze, korzystając ze specjalnych produktów przeznaczonych tylko dla lekarzy i lekarzy dentystów, ubezpieczają się od ponoszenia kosztów sporów z NFZ, w tym od ryzyka kar, które mogą otrzymać za błędnie wystawione recepty" – napisano w analizie przygotowanej przez April Polska Medbroker.

– Jeśli przy wystawianiu recept zostaną naruszone przez lekarza obowiązki, wynikające z umowy z NFZ, może on ponieść skutki finansowe –  powiedział Marek Opiela z kancelarii Dittmajer i Wspólnicy. I dodał: – Oznacza to, że NFZ może naliczyć wówczas kary umowne, a także dochodzić odszkodowania od lekarza. Przedmiotowe ubezpieczenie może chronić lekarza w przypadku zastosowania sankcji przez NFZ.

W II połowie 2011 r., jeszcze przed wejściem w życie ustawy refundacyjnej, samorząd lekarski zwrócił się z wnioskiem do firmy Medbroker, prowadzącej działalność brokerską w środowisku medycznym, o rozpoznanie możliwości zorganizowania ubezpieczenia lekarzy przed ryzykiem wynikającym z nowych przepisów. Ostatecznie przepisy mówiące o finansowej odpowiedzialności lekarzy nie znalazły się w tej ustawie (środowiska lekarskie protestowały przeciwko tym kontrowersyjnym zapisom). Jednak w czerwcu 2012 r. (po wejściu w życie zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia 38/2012/DGL) znalazły się one w nowych umowach z NFZ, jakie lekarz lub lekarz dentysta musi podpisać, jeżeli chce wypisywać recepty na leki refundowane. Wówczas powrócił temat ubezpieczeń i intensywne prace w Medbrokerze, których efektem są produkty ubezpieczeniowe „Program Recepta” (dostępny dla lekarzy i lekarzy dentystów od 1 stycznia 2013 r.) oraz „Prawnik dla lekarza” (ubezpieczenie ochrony prawnej, który pokrywa ewentualne koszty sądowe i opieki pełnomocnika prawnego).

Polecamy: Kto i kiedy może wypisać pacjenta ze szpitala?

Źródło: ISBnews/ mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA