„Ząb” służy nie tylko do spożywania pokarmu ale przede wszystkim do podawania lekarstwa w sposób kontrolowany. Precyzyjne dawkowanie leków np. co godzinę, nad ranem lub w nocy ma ogromne znaczenie w wielu chorobach np. w cukrzycy, schorzeniach kardiologicznych.
Implant dozujący leki mógłby mieć zastosowanie w przymusowym leczeniu alkoholików i narkomanów. Również osoby starsze, które nierzadko zapominają o przyjęciu leków, mogłyby skorzystać z implantu.
Implant znajduje się obok zębów i przypomina jeden z nich. Jego zaletą jest to, że nie przeszkadza choremu w mówieniu.
Budowa implantu:
Pojemnik z lekarstwem-w każdej chwili można go łatwo uzupełnić. Implant ma wielkość 2 zębów trzonowych. Prowadzone są prace nad zmniejszeniem jego wielkości. W implancie znajduje się mikroprocesor, dzięki któremu lekarz może obserwować podawanie leku.
Od kilku lat jest prowadzony projekt badawczy „IntelliDrug”. Jego celem jest opracowanie alternatywnego systemu kontrolowanego podawania leków właśnie za pomocą implantu. W projekcie biorą udział naukowcy ze Szwajcarii, Niemiec, Hiszpanii, Izraela, Polski i Włoch. Grupa polskich naukowców kieruje Prof. nzw. dr hab. inż. Tomasz Ciach z Politechniki Warszawskiej. Naukowcy wiążą wielkie nadzieje z dodatkowym wykorzystaniem implantu do mierzenia poziomu glukozy, tętna i ciśnienia krwi oraz poziomu hormonów.
Życzymy dalszych sukcesów naszym polskim naukowcom!
Na podstawie „Pen Cukrzyca i otyłość”
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!