Żabi brzuch może oznaczać krzywicę lub chorobę wątroby. Sprawdź, jak wygląda u dziecka i dorosłego

żabi brzuch fot. iStock by Getty Images, Aree Thaisagul
Żabi brzuch to termin określający objaw w postaci rozlanego na boki powiększonego brzucha, który może pojawić się u dzieci i dorosłych. Bywa nazywany brzuchem krzywiczym, ponieważ u najmłodszych często wynika z krzywicy. Możliwych przyczyn żabiego brzucha jest więcej, są to m.in. choroby wątroby, trzustki czy jelit. Dowiedz się, od czego robi się żabi brzuch i jak się go pozbyć.
/ 12.06.2024 05:53
żabi brzuch fot. iStock by Getty Images, Aree Thaisagul

Spis treści:

  1. Jak wygląda żabi brzuch?
  2. Przyczyny żabiego brzucha u dziecka
  3. Przyczyny żabiego brzucha u dorosłych
  4. Jak pozbyć się żabiego brzucha?
  5. Kiedy zgłosić się do lekarza, gdy rozpoznajesz żabi brzuch 

Jak wygląda żabi brzuch?

Żabi brzuch to objaw opisujący brzuch rozlany, symetrycznie uwypuklony po bokach, czym przypomina brzuch żaby. Często występuje wraz z osłabieniem napięcia mięśni ścian brzucha. Talia jest słabo widoczna lub niewidoczna. Nazywany bywa brzuchem krzywiczym. Podczas leżenia na wznak brzuch jest wzdęty i rozlany na boki. Żabi brzuch występuje zazwyczaj u dzieci i może świadczyć o problemach ze zdrowiem. Jeżeli zaobserwujemy taki objaw, należy skonsultować się z pediatrą. 

żabi brzuch zdjęcia
fot. Żabi brzuch / iStock by Getty Images, art159

żabi brzuch u dziecka
fot. Żabi brzuch u dziecka / iStock by Getty Images, Aree Thaisagul

żabi brzuch jak wygląda
fot. Żabi brzuch przy wodobrzuszu / Adobe Stock, donikz

Przyczyny żabiego brzucha u dziecka

U dziecka częstą przyczyną tzw. żabiego brzucha jest krzywica. Wzdęty brzuszek jest jednym charakterystycznych symptomów. Dochodzi również do deformacji kości i nieprawidłowej postawy ciała. Jest to choroba wieku dziecięcego, która występuje najczęściej pomiędzy 3. miesiącem a 2. rokiem życia. Przyczynami są niedobór witaminy D, wapnia lub fosforanów. W profilaktyce krzywicy ważne jest dostarczanie witaminy D z pożywieniem oraz ekspozycja na promieniowanie słoneczne, bo pod jego wpływem dochodzi do syntezy witaminy w skórze.

Żabi brzuch może też wynikać z nasilonej hipokaliemii. Jest to zbyt niski poziom potasu w organizmie, którego jednym ze skutków jest osłabienie mięśni. W rezultacie pojawia się rozlany brzuch. Hipokaliemia może też powodować wzdęcia, bóle brzucha oraz zaparcia. Do tego zaburzenia stężenia potasu dochodzi w wyniku diety ubogiej w potas, utraty pierwiastka przez wymioty lub biegunkę, choroby nerek czy niektórych zaburzeń hormonalnych (m.in. zespół Cushinga).

Innym stanem chorobowym u dzieci, który może skutkować wystąpieniem żabiego brzucha, jest niedoczynność tarczycy. W tym przypadku tarczyca nie produkuje wystarczającej ilości hormonów (odpowiadają m.in. za prawidłowy wzrost oraz metabolizm). U niektórych chorych dochodzi do nagromadzenia płynów w jamie brzusznej, a także zaparć i wzdęć, co skutkuje niepokojącym wyglądem brzuszka. Wrodzona niedoczynność tarczycy u dzieci często współistnieje z innymi wadami wrodzonymi, np. wadą serca lub zespołem Downa.

U dzieci z celiakią również może pojawić się objaw w postaci żabiego brzucha. Celiakia jest to przewlekła choroba autoimmunologiczna, w której przebiegu dochodzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita zależnego od spożywania glutenu. Objawami są wzdęcia, ból brzucha i przewlekłe biegunki. Często pojawia się powiększony rozlany brzuch.

Przeczytaj: Uczulenie na gluten

Przyczyny żabiego brzucha u dorosłych

Żabi brzuch u osób dorosłych może wskazywać na różne problemy zdrowotne, zwłaszcza takie, które powodują wodobrzusze (nagromadzenie płynu w jamie otrzewnej). Najczęstsze przyczyny żabiego brzucha u dorosłych to: 

  • stłuszczenie wątroby,
  • marskość wątroby,
  • zapalenie wątroby typu B lub C,
  • zaawansowana choroba nowotworowa (głównie rak jajnika, trzonu macicy, piersi, jelita grubego, żołądka lub trzustki),
  • rozejście mięśnia prostego brzucha po ciąży lub wskutek otyłości,
  • niewydolność serca (przez gromadzenie płynu w jamie brzusznej),
  • choroby nerek (z powodu nagromadzenia płynów i obrzęków),
  • zapalenie trzustki (nagrodzenie płynów w brzuchu).

Oczywiście warto pamiętać, że choroby te na ogół powodują też inne objawy. Jeżeli wzdęty, rozlany brzuch dokucza nam sporadycznie, może być równie dobrze wynikiem zaniedbań dotyczących żywienia, braku ruchu i stresu. Aby upewnić się, czy to nie coś więcej, warto skonsultować się z lekarzem. 

Jak pozbyć się żabiego brzucha?

Aby pozbyć się żabiego brzucha, należy znaleźć jego przyczynę. Jeżeli rozpoznano schorzenie, które może powodować zmianę wyglądu tej części ciała, to podstawą jest leczenie choroby. Dzięki temu można zredukować obwód w pasie i poprawić sylwetkę. 

Krzywicę leczy się poprzez suplementację witaminy D, wapnia lub fosforu, zmiany w diecie, a także ekspozycję na słońce. 

W przypadku hipokaliemii ważne jest uzupełnianie poziomu potasu poprzez dietę lub suplementy potasu, oraz leczenie podstawowej przyczyny hipokaliemii.

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na przyjmowaniu syntetycznego hormonu, którego organizm nie produkuje samodzielnie.

Leczenie celiakii polega z kolei na przestrzeganiu diety bezglutenowej. Oznacza to zrezygnowanie z produktów zawierających gluten (z pszenicą, jęczmieniem, żytem).

Aby zlikwidować żabi brzuch przy schorzeniach, takich jak choroby wątroby, serca, nerek, trzustki, konieczne jest ich leczenie zgodne z aktualnymi wytycznymi.

Kiedy zgłosić się do lekarza, gdy rozpoznajesz żabi brzuch 

Wystąpienie żabiego brzucha u dziecka zawsze należy zgłosić lekarzowi. Na wizytę powinniśmy udać się szczególnie wtedy, gdy:

  • objawy są nagłe, pojawiły się w krótkim czasie i żabi brzuch nie jest spowodowany takimi przyczynami jak przejedzenie czy spożycie wzdymających produktów lub gazowanych napojów,
  • objawy nasilają się – jeśli objawy, takie jak wzdęty brzuch, ból brzucha lub inne dolegliwości, zaczynają się nasilać, to taki stan wymaga oceny lekarza,
  • pojawiają się niepokojące objawy dodatkowe – jeśli żabi brzuch współistnieje z takimi symptomami jak wymioty, nudności, biegunka, utrata apetytu, utrata wagi, gorączka, należy pilnie skonsultować się z lekarzem,
  • występuje uboga, niezdrowa dieta,
  • rozpoznano choroby, które mogą powodować żabi brzuch (np. celiakia, choroby jelit, trzustki, wątroby),
  • żabi brzuch nie ustępuje mimo zmiany stylu życia.

W przypadku żabiego brzucha lekarz może zlecić badania diagnostyczne, takie jak badania krwi czy USG jamy brzusznej, a także skierować do specjalisty gastroenterologa. Na początku warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu. 

Czytaj także:
Brzuch tarczycowy – jak wygląda i jak się go pozbyć? Dieta i ćwiczenia na brzuch hormonalny
Zastanawiasz się, jak zrzucić brzuch? Oto dwie ważne rzeczy, które są odpowiedzią na pytanie, jak schudnąć z brzucha
Dieta na płaski brzuch ma 2 wersje. Który rodzaj diety na płaski brzuch będzie dla ciebie najlepszy?
Skąd się bierze brzuch stresowy i jak się go pozbyć?
Brzuch insulinowy - co to jest i jak się go pozbyć?
Oponka na brzuchu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA