papieros fot. Fotolia

Zakaz palenia przy dzieciach w samochodzie – jakie będą za to kary?

„W ograniczonej przestrzeni jak samochód poziom toksyn jest 40 razy wyższy niż na zewnątrz i 27 razy większy niż w domu” – powiedział rzecznik belgijskiej krajowej koalicji antynikotynowej.
Marta Słupska / 28.11.2017 15:01
papieros fot. Fotolia

Pomysł kontrowersyjny, ale potrzebny. Jego zwolennicy postulują, że zdrowie dzieci powinno być priorytetem, przeciwnicy uważają, że w swoim aucie mogą robić to, na co mają ochotę. Kto ma rację?

150 euro kary

Bierne palenie jest równie niebezpieczne jak samo palenie – szczególnie dla dzieci, które mogą przez nie cierpieć nie tylko na choroby układu oddechowego czy astmę oskrzelową, ale w przyszłości być bardziej narażone na nowotwory, w tym raka krtani, płuc, jamy ustnej, przełyku czy gardła. „Dymek” puszczany w samochodzie, czyli na naprawdę małej przestrzeni, w której często nie ma bezpośredniego dostępu do świeżego powietrza, może więc poważnie zaszkodzić zarówno palaczowi, jak i osobom, które z nim podróżują – w tym maluchom, na które wielu palaczy wciąż w tym kontekście nie zwraca uwagi.

Walonia w Belgii chce więc – śladem Francji i Wielkiej Brytanii – wpłynąć na miłośników papierosów i zakazać ich palenia w samochodach, jeśli podróżują nimi dzieci. Nowe przepisy mogą wejść w życie już w przyszłym roku, a kara przewidziana za złamanie zakazu to aż 150 euro, czyli ponad 600 zł.

W ograniczonej przestrzeni jak samochód poziom toksyn jest 40 razy wyższy niż na zewnątrz i 27 razy większy niż w domu
– powiedział Pierre Bizel, rzecznik belgijskiej krajowej koalicji antynikotynowej.

Belgowie wciąż nie ustalili jednak, czy za górną granicę wieku dzieci we wspomnianym przepisie uznać 16 czy 18 lat. Zakaz najprawdopodobniej prędzej czy później wejdzie w życie, ponieważ według przeprowadzonych badań popiera go aż 90% Belgów.

Jesteśmy ciekawe, czy zakaz palenia przy dzieciach w aucie poparliby także Polacy. Co sądzicie o takim pomyśle?

Palisz? Te kampanie sprawią, że dwa razy zastanowisz się, zanim znów sięgniesz po papierosa

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!