Zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie psychiczne dziecka

Ciąża/fot. Fotolia
Najnowsze badania donoszą, że dzieci kobiet przebywających w czasie ciąży w zanieczyszczonych obszarach są bardziej narażone na stany lękowe, depresję i problemy z koncentracją – czytamy na healthland.time.com w artykule „Mom’s exposure to air pollution can increase kid’s behavior problems”.
/ 26.03.2012 12:24
Ciąża/fot. Fotolia

W przestrzeni miejskiej wszyscy narażeni są na szkodliwe działanie zanieczyszczonego powietrza, najczęściej wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi, które pochodzą ze spalin, dymu tytoniowego oraz spalania innych substancji organicznych. Najnowsze badania dowiodły, że ciężarne kobiety, które przebywają w zanieczyszczonym środowisku są bardziej narażone na urodzenie dziecka, u którego wystąpi depresja, stany lękowe lub zaburzenia koncentracji i zachowania.

W badaniu wzięło udział 253 kobiet, w których domach zanotowano dość wysoki poziom zanieczyszczenia wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi. Wyniki były jednoznaczne – dzieci tych kobiet są 4,5 razy bardziej narażone na wystąpienie problemów natury psychicznej.

Doktor Perera z Uniwersytetu Kolumbia, która prowadzi badania nad wpływem zanieczyszczeń na rozwój dziecka w okresie prenatalnym, uważa, że korelacja jest dość silna i należy kontrolować poziom zanieczyszczeń zarówno w powietrzu, jak i we krwi.

Co prawda ekspozycja na zanieczyszczone środowisko jest poza kontrolą ciężarnej kobiety, jednak może ona podjąć pewne kroki, żeby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów psychicznych u swojego dziecka. Powinna przebywać w wywietrzonych pokojach, unikać towarzystwa osób palących papierosy oraz spożywać dużo warzyw i owoców, które są bogate w przeciwutleniacze zwalczające niektóre negatywne skutki działania wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych.

Zobacz też: Ćwiczenia fizyczne mogą zmienić DNA

Źródło: healthland.time.com/kr

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA