Spis treści:
Zapach ciała a choroby
Wiadomo, że nietypowy zapach ciała może świadczyć o różnych chorobach. Zapach kwaśnych jabłek pojawia się w cukrzycy, a podczas odwodnienia z ust może dobiegać zapach acetonu. U osób chorujących na fenyloketonurię (wrodzona choroba metaboliczna) występuje charakterystyczny „mysi” zapach moczu i potu. Ludzie z chorobami nerek mogą wydzielać tzw. zapach mocznicowy (zapach amoniaku), a z chorobą wątroby - „zapach wątróbki”. Także infekcje bakteryjne, grzybicze czy wirusowe zmieniają naturalne zapachy organizmu.
Dlaczego tak się dzieje? Ujmując najbardziej ogólnie, jest to konsekwencją przemian komórek dotkniętych infekcją, stanem zapalnym lub innymi nieprawidłowościami. W rezultacie dochodzi do uwolnienia związków, które mogą powodować nietypowe zapachy.
Zapach chorego na raka
Osoba chora na raka we wczesnym stadium nie wydziela zapachów, które byłyby wyczuwalne przez człowieka. Gdyby tak było, moglibyśmy rozpoznawać nowotwory szybko i bez badań. Subtelne zmiany mogą być za to wyczuwane przez psa, ponieważ zwierzę to ma wielokrotnie silniejszy węch. Znane są medycynie przypadki rozpoznawania wczesnych zmian nowotworowych przez psich domowników.
Osoba chorująca na nowotwór w zaawansowanym stadium rozwoju, przebywająca w łóżku może wydzielać bardzo silny i nieprzyjemny zapach, który powodują rany odleżynowe albo inne zmiany martwicze. Dziwny zapach od osoby chorej na raka to najczęściej bakterie, które namnażają się w ranach, wydzielają śmierdzące toksyny. Regularna higiena i zapobieganie odleżynom to konieczność.
Specyficzny zapach chorego na raka może wynikać z leczenia. Przyjmowane środki chemiczne mają wpływ na zmiany w organizmie, mogą zmieniać zapach ciała i płynów ustrojowych. Oczywiście tylko tymczasowo.
Chorym może się też wydawać, że inaczej pachną, chociaż nikt wokół tego nie potwierdza. Jednym ze skutków ubocznych chemioterapii i radioterapii jest zaburzenie smaku i zapachu, dlatego doznania te mogą być zmienione. Z czasem stan powraca do normy.
Bywa, że ludzie poddani chemioterapii lub radioterapii zmagają się z problemami w jamie ustnej: suchością, stanami zapalnymi i infekcjami bakteryjnymi wynikającymi z terapii. Z tego powodu może pojawiać się nieprzyjemny zapach z ust u chorego na raka.
Elektroniczne nosy wykrywają nowotwory po zapachu
Wiedzę na temat wydzielanych zapachów w przypadku chorób wspaniale wykorzystali naukowcy. Stworzyli urządzenia, które rozpoznają określone cząsteczki wonne w powietrzu, i na tej podstawie wykrywają raka. Takie cuda techniki nazywane są elektronicznymi nosami (e-nosy).
Urządzenia naśladują ludzki zmysł węchu, co jest możliwe dzięki wbudowanemu układowi czujników związków chemicznych i modułowi do rozpoznawania wzorców. Największą zaletą takich rozwiązań jest możliwość wczesnego rozpoznania chorób, ponieważ urządzenia potrafią wykryć bardzo małą ilość cząsteczek.
Elektroniczne nosy w medycynie wykorzystywane są najczęściej do wykrywania raka płuc. Urządzenie rozpoznaje tzw. lotne związki organiczne charakterystyczne dla oddechu osoby chorej na ten nowotwór. Są one produkowane w wyniku metabolizmu komórek nowotworowych oraz działania układu odpornościowego.
E-nosy służą też do wykrywania infekcji bakteryjnych i wirusowych, a niektóre organizacje wykorzystują je w diagnostyce raka mózgu. Według specjalistów, możliwość rozpoznawania raka po zapachu można wykorzystać w diagnostyce raka jelita grubego, raka prostaty, raka piersi, raka jajnika, raka głowy i szyi czy raka trzustki. Wszystko przed nami.
Czytaj także:
Zapach potu a hormony. Kiedy zaburzenia endokrynologiczne powodują nieprzyjemny zapach potu?
Ozena przyczyną nieprzyjemnego zapachu z nosa. Chorują głównie kobiety
Nieprzyjemny zapach z ust: przyczyny i leczenie
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!