Zapalenie mięśnia sercowego: objawy oraz leczenie

zapalenie mięśnia sercowego fot. Adobe Stock
Zapaleniu mięśnia sercowego towarzyszy ogólne osłabienie, duszność i obrzęki. Leczenie zależy od nasilenia procesu chorobowego i może odbywać się w domu lub szpitalu.
Ewa Cwil / 29.11.2019 15:48
zapalenie mięśnia sercowego fot. Adobe Stock

Nieleczone zapalenie mięśnia sercowego może doprowadzić do niewydolności mięśnia sercowego, a w konsekwencji nawet do śmierci. Dlatego tak ważna jest prawidłowa interpretacja objawów oraz właściwe leczenie.

Zapalenie mięśnia sercowego:

Zapalenie mięśnia sercowego – objawy

Do najczęstszych objawów tej choroby należą symptomy, które można niestety zbagatelizować i zrzucić na zupełnie inne przyczyny. Tymczasem poniższe sygnały mogą świadczyć o poważnej chorobie, jaką jest zapalenie mięśnia sercowego :

  • duszność,
  • ogólne osłabienie,
  • łatwe męczenie się,
  • tachykardia (akcja serca przekraczająca 100 uderzeń na minutę),
  • obrzęki podudzi oraz kostek,
  • kłujący ból w klatce piersiowej.

Zapalenie mięśnia sercowego – leczenie

Metody leczenia różnią się w zależności od nasilenia zapalenia mięśnia sercowego. W przypadku łagodnego zapalenia czasem wystarczy domowa kuracja: odpoczynek i łagodzenie objawów.

W przypadku intensywnego zapalenia mięśnia sercowego konieczne może być leczenie szpitalne, podczas którego stosuje się:

  • odpoczynek,
  • leki dożylne regulujące ciśnienie krwi,
  • pozaustrojowe utlenowanie krwi (ECMO),
  • założenie pompy wspomagającej pracę serca.

Przyczyny zapalenia mięśnia sercowego

Do najczęstszych przyczyn choroby należą zakażenia wirusowe, bakteryjne (gronkowcem, paciorkowcem), pierwotniakowe, krętkowe, grzybicze i pasożytnicze.

Zapalenie mięśnia sercowego może też zostać spowodowane przez niektóre choroby, np. sarkoidozę oraz leki takie jak: penicylina, ampicylina, izoniazyd, steptomycyna, sulfonamidy, fenytoina, etanol, karbamazepina, metyldopa, kwas paraaminosalicylowy, klozapina, antracykliny.

Inną przyczyną choroby mogą być substancje toksyczne na przykład: arsen, tlenek węgla, jad węża, metale ciężkie.

Diagnozowanie zapalenia mięśnia sercowego

Najczęściej do postawienia diagnozy wykorzystuje się następujące badania: EKG, morfologię krwi, RTG klatki piersiowej, echokardiografię, rezonans magnetyczny oraz biopsję mięśnia sercowego.

Zobacz także:
Co to jest niewydolność serca
Arytmia – diagnoza, objawy, leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: serce

Redakcja poleca

REKLAMA