Zapalenie ucha środkowego u dziecka fot. Fotolia

Zapalenie ucha środkowego u dzieci - objawy leczenie i powikłania

Większość maluchów choruje na nie przynajmniej raz w życiu. Jak rozpoznać i leczyć zapalenie ucha środkowego u dzieci? Sprawdź!
Marta Wilczkowska / 13.01.2015 07:59
Zapalenie ucha środkowego u dziecka fot. Fotolia
Zapalenie ucha środkowego jest jedną z bardziej powszechnych i niestety bardzo bolesnych chorób u małych dzieci. Szczyt zachorowań przypada miedzy 6., a 18. miesiącem życia, natomiast po ukończeniu 7. roku życia ich częstotliwość wyraźnie się zmniejsza. Jak rozpoznać i leczyć tę chorobę? Sprawdź!

Rozpoznaj objawy zapalenia ucha środkowego u dzieci!

Ostre zapalenie ucha środkowego rozpoczyna się nagle ostrym bólem ucha najczęściej w godzinach nocnych. Ból ucha jest silny, tętniący, uniemożliwia sen. U niemowląt może powodować niepokój, płacz, niechęć do ssania, wymioty i wysoką gorączkę. Charakterystycznym objawem łatwym do zaobserwowania jest pocieranie główką o poduszkę i łapanie się za ucho. Ostre zapalenie ucha na ogół przebiega w parze z upośledzeniem słuchu. U ok. 5% chorych dochodzi do perforacji błony bębenkowej z ropno-krwistym wyciekiem z ucha. Jeśli wiec zaobserwujemy u naszego dziecka któreś z tych objawów, niezwłocznie należy udać się do lekarza, który zdiagnozuje chorobę i dobierze odpowiednią kurację.

Na czym polega leczenie choroby?

Każde podejrzenie zapalenia ucha środkowego u dziecka warto skonsultować z lekarzem. Sposób leczenia choroby będzie zależał od jej fazy rozwoju, nasilenia i stanu ogólnego chorego dziecka. W stadium początkowym stosuje się „zasadę czujnej obserwacji”, czyli podawanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. W razie braku poprawy, w ciągu 24-48 godzin włączany jest antybiotyk. Antybiotyk stosuje się zawsze u dzieci powyżej 6 miesiąca życia, u dzieci z wysoką gorączką i wymiotami oraz u dzieci z wyciekiem z ucha.

Poznaj możliwe powikłania

Możliwość antybiotykoterapii znacznie ograniczyła liczbę powikłań, ale nie zmienia to faktu, że cały czas są one bardzo groźne. Najczęściej, następstwem ostrego zapalenia ucha środkowego jest wysiękowe zapalenie ucha. Proces zapalny ucha środkowego może powodować także:
  • ostre zapalenie wyrostka sutkowatego,
  • niedowład,
  • porażenie nerwu twarzowego,
  • zapalenie błędnika,
  • zapalenie opon mózgowych. 
lek. med Marta Kolek-Mizia

Zadbaj o zdrowie twojego dziecka!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/30.09.2016 13:59
Zapalenie ucha u dziecka to niestety nie choroba, którą można wyleczyć w domu. Trzeba jechać do lekarza i to nie koniecznie na nfz, bo nie spotkałam się jeszcze, zeby ktos mi na nfz dobrze doleczył ucho. Z dzieckiem boję się szczególnie jechać. Od lat chodzimy do mille medica na ursynowie. Mamy zaufanie.
/26.02.2015 11:09
synek koleżanki skarżył się na ból brzucha, dopiero na badaniach okazało się że to zapalenia ucha, co ma brzuch do ucha nie wiem, może dzieci nie potrafią jednoznacznie określić źródła bólu, ale wolałam nie przeżywać podobnych historii z własnym dzieckiem i kupiłam w aptece Sinos- Pani aptekarka poleciła go na katar, zawiera zioła które niwelują stan zapalny i chronią uszy przed infekcjami.