Zapalenie zatok – ale których?
Do zapalenia zatok dochodzi, gdy ujście zatoki zostanie zatkane i blokuje tym samym przepływ powietrza i wydzielinę w środku. Problemy z zatokami są najczęściej spowodowane: zaburzeniami drożności nosa, polipami, przerośniętymi migdałkami, skrzywieniem przegrody nosowej, próchnicą, alergią oraz suchym powietrzem, które wysusza błony śluzowe.
Na poniższej grafice przedstawiono rozmieszczenie zatok – powietrznych jam wyścielonych błoną śluzową. Zatoki rozmieszczone są symetrycznie po obu stronach czaszki. Są to zatoki: czołowe, szczękowe, klinowe i sitowe.
Kliknij na wybraną nazwę zatoki, by dowiedzieć się o niej więcej – jakie są objawy jej zapalenia, czym się charakteryzuje i jak wyleczyć związaną z nią infekcję!
fot. ALAMAKOTA
Polecamy także interaktywną planszę, która pomoże ci zdiagnozować twój ból głowy: Ból głowy - jakie masz objawy?
Po czym poznać zapalenie zatok?
Objawy zapalenia zatok:
- ucisk i silny ból w okolicy zatoki (lub zatok) objętej stanem zapalnym (w okolicy czoła, policzków lub nasady nosa);
- wrażenie nabrzmienia twarzy;
- ból nasilający się zwłaszcza rano i podczas pochylania;
- ropna wydzielina,
- stan podgorączkowy lub gorączka;
- poczucie zmęczenia;
- brak apetytu;
- zaburzenia węchu.
Jeśli przynajmniej część z powyższych objawów utrzymuje się przez ponad dwa tygodnie, należy udać się do lekarza rodzinnego lub laryngologa. Warunkiem wyleczenia zapalenia zatok jest bowiem dokładna ich diagnostyka i przyjmowanie antybiotyków.
Dowiedz się więcej o zapaleniu zatok z działu Zatokowy ból głowy
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!