Zatrucie - zatrucie rtęcią
Gdy rozleje się rtęć trzeba działać natychmiast, bo ta substancja jest groźna dla życia! Radzimy jak uniknąć zatrucia rtęcią

- Karolina Mazowiecka
To drugi po plutonie najbardziej toksyczny pierwiastek na Ziemi. Nie ulega biodegradacji i ma szkodliwy wpływ na nasze środowisko oraz zdrowie. Coraz częściej używamy termometrów elektronicznych, jednak duża część z nas ciągle korzysta z tradycyjnych szklanych termometrów, zawierających rtęć. Choć w mierzeniu gorączki są równie skuteczne co elektroniczne, łatwo się tłuką lub kruszą, co może doprowadzić do rozlania rtęci. Radzimy, jak co powinnaś zrobić w takiej sytuacji:
Co robić, kiedy rozleje się rtęć?
Jeśli zdarzy się, że rtęć wydostanie się np. z termometru, trzeba ją szybko sprzątnąć, by nie dopuścić do zatrucia. Jak to zrobić?
- zabezpiecz pomieszczenie. Otwórz okna, żeby wywietrzyć trujące (choć bezwonne) opary. Zamknij natomiast drzwi do pomieszczenia, gdzie rozlała się rtęć, żeby nikt nie wszedł do pokoju i nie rozniósł jej po mieszkaniu.
- Posprzątaj. Spróbuj pozbierać kuleczki w większą kulkę. Rób to w gumowych rękawiczkach! Wsuń pod kulkę rtęci kartkę, podnieś i zawiń. Wrzuć ją razem z rękawiczkami do plastikowego worka. Przetrzyj na mokro podłogę (najlepiej papierowymi ręcznikami). Wrzuć je do worka z rtęcią, a potem go zawiąż. Umyj ręce wodą z mydłem.
Uwaga! Nie odkurzaj rtęci, bo pod wpływem ciepła zaczyna wydzielać trujące opary! Pozbądź się worka, ale nie wrzucaj go do zwykłego śmietnika, tylko zanieś do punktu zbierania świetlówek.
Co zrobić w przypadku połknięcia rtęci?
Kiedy podczas mierzenia temperatury w ustach pęknie termometr może zdarzyć się, że część rtęci zostanie połknięta. Rtęć jest silnie trująca, dlatego w takim przypadku trzeba działać szybko. Co robić?
W przypadku zjedzenia rtęci trzeba jak najszybciej sprowokować wymioty i przewieźć zatrutą osobę do szpitala. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zatrucie rtęcią może doprowadzić nie tylko do poważnych powikłań zdrowotnych, ale nawet do śmierci.