Nasze serce jest narządem, który najczęściej choruje. Choroby układu krążenia, choroby serca są częstą przyczyną przedwczesnych zgonów w Polsce a także w pozostałej części Europy.
Jakie są symptomy zawału serca?
Zawał serca najczęściej daje o sobie znać bólem w klatce piersiowej. Ból zawałowy jest bólem ciężkim, silnym, większość chorych w tym czasie będzie poszukiwać pomocy lekarskiej.
Co może się pojawić poza bólem?
Trzeba pamiętać, że to może być nie tylko ból, to może być poczucie niepokoju, dyskomfortu, ucisku, ciężaru w klatce piersiowej.
Co wtedy zrobić, jeśli podejrzewa się zawał serca?
Powinno być objawem ostrzegawczym i nakazuje natychmiast zgłosić się do lekarza, poszukiwać pomocy lekarskiej. Ale też trzeba pamiętać, że u 30% chorych z zawałem nie jesteśmy w stanie uratować, a pierwszym objawem zawału jest zgon, śmierć.
Co uważa Pan za najważniejsze w unikaniu takich dolegliwości?
Należy podkreślić, że wszystkim rodzajom dolegliwości zapobiega profilaktyka oparta na eliminacji czynników ryzyka, powtórzę to jeszcze raz: nadciśnienie, palenie tytoniu, cholesterol, otyłość i oczywiście cukrzyca.
Zobacz też: Cukrzyca
A jak na co dzień unikać zagrożenia chorobami serca?
My wiemy, że w 40% przypadków tym chorobom można zapobiegać poprzez styl życia. Dla zainteresowanych od razu wyjaśnię, że pozostałe 40% to geny, czyli czynnik na który wpływu nie mamy, a 20% to korzystanie z postępów medycyny, czyli leczenie. Z drugiej strony nasz los jest w naszych rękach, rady są niezwykle proste: po pierwsze dbać o styl życia nie paląc, ograniczając liczbę spożywanych kalorii, zjeść mniej, zwiększyć wydatek kaloryczny, ale top są bardzo proste rady, o których wszyscy wiedzą, że powinni mniej jeść i więcej się ruszać i przestać palić.
Zobacz też: Choroby serca
Czy poleca pan szczególnie jakieś badania specjalistyczne? Jeśli tak, to jak często należy je wykonywać?
To, co każdy powinien robić: raz do roku zmierzyć swoje ciśnienie tętnicze, każdy dorosły człowiek powinien znać wartość swojego ciśnienie i jeśli jest za wysokie, może istnieć konieczność stosowania leków obniżających ciśnienie.
Również każdy człowiek powinien raz na pięć lat zmierzyć sobie stężenie cholesterolu we krwi a raz na trzy lata stężenie glukozy. To są najprostsze czynności, które zmniejszą znacząco ryzyko choroby serca.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!