Co to jest pyłek pszczeli?
Pyłek kwiatowy to pożywienie pszczół. Owady te zbierając go, mieszają pyłek kwiatowy ze śliną, nektarem lub miodem i formują w kuleczki, które w postaci obnóży są transportowane przez pszczoły w „koszyczkach” na ich tylnych nóżkach. Tak „przetworzony” pyłek kwiatowy, jest określany jako pyłek pszczeli. Jest on magazynowany przez pszczoły w formie pierzgi. Pszczelarze dzięki specjalnym przyrządom wydobywają pyłek pszczeli z ula i poddają go konserwacji np. poprzez suszenie lub mrożenie.
Magiczny pył...
Pyłek pszczeli to skarbnica przeróżnych składników odżywczych. Zawiera specyficzne cukry, nienasycone kwasy tłuszczowe, dużo białek, pierwiastków i prawie wszystkie witaminy. Z bogactwa i rozmaitości składników, wynikają właściwości pyłku.
Prawie każdy produkt pszczeli, tak i pyłek mają zbawienny wpływ na serce i naczynia krwionośne. Reguluje całą gospodarkę lipidową, zwiększając poziom dobrego cholesterolu. Dodatkowo działa przeciwmiażdżycowo, zapobiega zakrzepom i jest przydatny w terapii schorzeń kardiologicznych oraz rekonwalescencji po epizodach wieńcowych.
Pyłek pszczeli ma właściwości detoksykujące. Wspomaga pracę wątroby, ale też wykazuje działanie osłaniające ten narząd. Może być stosowany przy leczeniu alkoholizmu, w celu uzupełniania niedoborów oraz protekcyjnie na komórki wątroby.
Podobnie jak miód i propolis, pyłek ma właściwości antybiotyczne i przeciwgrzybicze. Połączenie wspomnianych produktów pszczelich pomaga w walce z przeziębieniami, infekcjami dróg oddechowych oraz eliminuje patogenne bakterie z układu pokarmowego.
Ponadto pyłek wykazuje działanie antydepresyjne i łagodnie uspokajające. Sprzyja poprawie samopoczucia, niweluje napięcie, rozdrażnienie, zwiększa odporność na stres, poprawia zdolność koncentracji i jasności myślenia.
Produkt ten posiada jeszcze właściwości ułatwiające trawienie. Pomaga w leczeniu zaparć, ale i biegunek. Osłania śluzówkę żołądka, więc może być stosowany jako środek w wspomagający terapię nadżerek i wrzodów żołądka.
Pewne substancje pyłku, stymulują trzustkę do wydzielania insuliny, co może okazać się pomocne w leczeniu cukrzycy.
Pyłek bywa też przydatny w łagodzeniu reakcji alergicznych, takich jak katar i astma oskrzelowa, ale też w chorobach gruczołu krokowego, stanach zapalnych toczących się w organizmie i w schorzeniach oczu. Warto też wspomnieć, ze pyłek jest ostatnio modnym-nauralnym środkiem wykorzystywanym w kosmetyce, do produkcji odżywczych i odmładzających kremów i balsamów.
Pyłek można kupić w niektórych aptekach, sklepach zielarskich oraz pszczelarskich. Praktycznie, jeżeli nie mamy uczulenia na produkty pszczele, czy też substancje obecne w pyłku np. fenyloalanina, możemy go stosować w formie kilkumiesięcznej kuracji. Warto jednak dokładnie prześledzić informacje na opakowaniu pyłku, zanim zdecydujemy się go zastosować.
Katarzyna Ziaja
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!