Gdy gotujesz lub zmywasz
Gdy stoisz pochylona nad blatem z opuszczoną głową i wyciągniętymi przed siebie rękoma (np. podczas krojenia warzyw na sałatkę), nadwerężasz szyjny i piersiowy odcinek kręgosłupa. Co powinnaś zrobić? Usiądź na krześle – takim, byś korzystając z niego, miała wyprostowane plecy i trzymała prosto głowę. Siedzenie powinno być na tyle wysoko, by blat stołu wypadał na poziomie twoich łokci – jeśli jest za niskie, podłóż pod pośladki poduchę. Podstaw też sobie pod nogi taboret, abyś mogła na nim postawić stopy.Gdy podnosisz dziecko
Nagle, ze skłonu, zwykle stojąc na wyprostowanych nogach, z wyciągniętymi przed siebie rękami. Poderwanie w tej pozycji choćby kilkukilogramowego malca powoduje silne napięcie w lędźwiowym odcinku kręgosłupa i może się skończyć wypadnięciem dysku! Co powinnaś zrobić? Ukucnij, potem przyciągnij dziecko blisko do siebie i obejmij rękami (by przylgnęło do twojego tułowia), i dopiero wstań. Gdy zechcesz opuścić malca na podłogę, ponownie ukucnij (powinnaś mieć przy tym proste plecy).
Kiedy nosisz zakupy
Gdy trzymasz w jednym ręku kilka ciężkich siatek, kręgosłup jest obciążony nie tylko w pionie, ale i z boku, to zaś zwiększa ryzyko wypadnięcia dysku. Co powinnaś zrobić? Równomiernie rozłóż ciężar na obie ręce, a jeszcze lepiej zapakuj zakupy do wózka lub torby na kółkach.
Poznaj 6 najczęstszych objawów chorób pleców
Jak zadbać o zdrowy kręgosłup za biurkiem?
10 skutecznych sposobów na ból pleców
Jak rozpoznać objawy rwy kulszowej
Jak radzić sobie z dyskopatią?
Jak zadbać o zdrowy kręgosłup za biurkiem?
10 skutecznych sposobów na ból pleców
Jak rozpoznać objawy rwy kulszowej
Jak radzić sobie z dyskopatią?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!