Fakty na temat zębów mądrości
Wrzynanie się zębów mądrości wiąże się często z ogromnym bólem, który może być spowodowany nieprawidłowym lub jedynie częściowym ich wyrastaniem. Zęby te pojawiają się jako ostatnie i bardzo często zwyczajnie brakuje już dla nich miejsca w szczęce lub jest go niewiele. Wtedy może dochodzić do nieprawidłowości w ich wyrastaniu i jedynym rozwiązaniem tego problemu może być operacja.
Zęby mądrości wyrastają, gdy mamy 16–25 lat. Co ciekawe, nie u każdego człowieka. Szacuje się, że średnio w 20% przypadków ósemki wcale się nie wykształcają.
Same problemy z tymi „ósemkami”… Jak więc je pielęgnować, by były zdrowe?
Wyrzynanie się ósemek może przysporzyć wiele problemów. Przede wszystkim może wytworzyć się tzw. kieszeń między dziąsłem a niewykształconym jeszcze zębem. Zbierają się w niej resztki pokarmów, bakterie, które ciężko usunąć podczas zwykłego szczotkowania zębów. Prowadzi to do rozwijania się stanu zapalnego, któremu towarzyszy ogromny ból, obrzęk, zaczerwienienie dziąsła, jak również wydzielanie się ropy. Niektórzy pacjenci gabinetów stomatologicznych skarżą się także na szczękościsk oraz cuchnący oddech.
W ramach leczenia stomatolog może przepisać antybiotyk, środki przeciwbólowe oraz płukanie zębów sodą oczyszczoną. Ma ona działanie antybakteryjne i warto ją stosować profilaktycznie nawet kiedy stan zapalny ustąpi.
Nieprawidłowe wyrzynanie się „ósemek” może prowadzić nawet do próchnicy, dlatego też tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja.
Ponadto nie wolno zapominać o regularnym i dokładnym szczotkowaniu zębów.
Zobacz też: Egzotyczne sposoby dbania o zęby
Kiedy potrzebna jest operacja?
Jednym z czynników, kiedy lekarz decyduje się na usunięcie ósemki, jest jej nieprawidłowe wyrzynanie się. Zabieg ten zaleca się wykonać u osób, które nie ukończyły jeszcze dwudziestego roku życia, bowiem wówczas znacznie mniejsze jest ryzyko wystąpienia powikłań. Lekarz może zlecić chirurgiczne usunięcie ósemki, gdy wszystko wskazuje na to (w jego ocenie), że ząb wykształci się nieprawidłowo lub wcale. Ponadto wśród wskazań do wykonania zabiegu wymienia się m.in. bóle neuralgiczne, nawracające stany zapalne oraz wspomnianą wcześniej kieszeń (gdy niemożliwe jest jej wyleczenie).
Chirurgiczne usuwanie zębów uważane jest za jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów. Zalicza się również do grona tych najtrudniejszych.
Zobacz też: Ekstrakcja zębów mądrości, czyli wyrywanie "ósemek"
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!