cieśń nadgarstka ćwiczenia fot. Adobe Stock

Cieśń nadgarstka - ćwiczenia, rehabilitacja

Cieśń nadgarstka - ćwiczenia do wykonywania w domu. Przykładowe ćwiczenia zapobiegawcze i rehabilitacyjne, które należy powtarzać 3 razy dziennie. Nie ćwicz, jeśli w trakcie odczuwasz ból. Po indywidualny zestaw zgłoś się do rehabilitanta, który dobierze ćwiczenia dla ciebie.
/ 03.06.2020 09:28
cieśń nadgarstka ćwiczenia fot. Adobe Stock

Spis treści:

 1. Cieśń nadgarstka - ćwiczenia w domu
 2. Cieśń nadgarstka - fizjoterapia i rehabilitacja
 3. Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

Cieśń nadgarstka - ćwiczenia w domu

Ćwiczenia mogą być wykonywane zapobiegawczo, jak również w momencie, kiedy dolegliwości już wystąpią. Nie należy ich wykonywać, jeśli w trakcie pojawi się ból.

Oto przykładowe ćwiczenia na zespół cieśni nadgarstka. Ich wykonywanie najlepiej skonsultować z rehabilitantem, w celu dobrania indywidualnego zastawu ćwiczeń.

Ćwicz 3 razy dziennie.

Rozciąganie zginaczy

 1. Stań twarzą do ściany.
 2. Oprzyj dłonie o ścianę.
 3. Ręce trzymaj wyprostowane w łokciach.
 4. Stopniowo przesuwaj dłonie ku górze, aż poczujesz rozciąganie.
 5. Staraj się, aby dłonie były cały czas oparte o ścianę.
 6. Wytrzymaj w tej pozycji 10 sekund, ćwiczenie powtórz 4 razy.

Rozciąganie prostowników

 1. Wyciągnij przed siebie rękę wyprostowaną w łokciu, dłoń chwyć drugą ręką.
 2. Grzbiet dłoni powinien być skierowany do przodu.
 3. Powoli zginaj nadgarstek aż do uczucia rozciągania.
 4. Utrzymaj tę pozycję przez 10 sekund, powtórz 4 razy dla każdej ręki.

Cieśń nadgarstka - fizjoterapia i rehabilitacja

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka zwykle rozpoczyna się od unieruchomienia. Oszczędzanie kończyny jest kluczowe - pozwala na zapoczątkowanie procesu gojenia się tkanek.

Oznacza to czasową rezygnację z uprawiania sportów takich jak badminton, tenis, kolarstwo, ale również z wykonywania codziennych czynności, które powodują ból – otwierania słoików i puszek, siekania, krojenia, szycia itd.

Wskazane jest chłodzenie nadgarstka. W tym celu można wykonywać masaż kostkami lodu lub przykładać specjalne okłady (do kupienia w aptekach). Można korzystać z opasek uciskowych na nadgarstek lub bandażowania elastycznym bandażem. Wskazane jest uniesienie przedramienia tak, by dłoń znajdowała się powyżej nadgarstka.

Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem lub rehabilitantem. Lekarz może zalecić leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz fizykoterapię i kinezyterapię (leczenie ruchem).

Jako rehabilitacja przy cieśni nadgarstka stosowane są: masaże, elektroterapia, mobilizacja stawów, terapia zimnem i ciepłem. Nieoceniona będzie konsultacja rehabilitanta w celu opracowania indywidualnego zestawu ćwiczeń, które bardzo wspomagają leczenie. Jeśli takie leczenie będzie nieskuteczne, możliwe jest wykonywanie zastrzyków ze sterydów oraz operacja.

Co to jest zespół cieśni nadgarstka?

Nadgarstek składa się z ośmiu kości połączonych między sobą wieloma więzadłami. Łącznie ograniczają przestrzeń zwaną kanałem nadgarstka, przez który przechodzą nerwy, naczynia oraz ścięgna mięśni zginających palce. Przestrzeń ta może ulec zwężeniu, wtedy dochodzi do ucisku na jeden z nerwów – nerw pośrodkowy.

Objawami cieśni nadgarstka są ból nadgarstka i dłoni początkowo związany z ruchem, a później pojawiający się również w spoczynku. Towarzyszą mu parestezje – przykre doznania, takie jak mrowienie czy odczucie wbijanych igiełek w obrębie palców. Typowo dolegliwości te nie dotyczą małego palca.

Siła mięśniowa ulega osłabieniu. Trudność może sprawiać odkręcenie słoika, uściśnięcie dłoni, czy pisanie na komputerze. Ciężko jest utrzymać przedmioty w ręku.

Zespół cieśni nadgarstka - grupy ryzyka

Zespół cieśni nadgarstka może wystąpić w każdym wieku, ale najczęściej dotyczy osób po 50-tym roku życia. Częściej chorują kobiety. Nierzadko pojawia się w przebiegu chorób reumatycznych. Z reguły zajęta jest ręka dominująca, ale mogą być również zajęte obie.

Przyczyny zespołu cieśni nadgarstka

Przyczyn zespołu cieśni nadgarstka jest wiele. Rozwija się w wyniku przeciążenia mięśni zginaczy palców. Przeciążenie może być wynikiem uprawianego sportu: tenis, badminton, squash, gimnastyka, kolarstwo lub wykonywanej pracy: szycie, stolarstwo, pisanie na komputerze.

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tej dolegliwości jest długotrwałe narażenie na wibracje (na przykład praca młotem pneumatycznym), ciąża, cukrzyca, choroby reumatyczne czy wrodzony wąski kanał nadgarstka.

Treść artykułu pierwotnie opublikowana 24.10.2010.

Więcej o cieśni nadgarstka:
Pracujesz przy komputerze? Możesz mieć zespół cieśni nadgarstka
Jak leczyć zespół cieśni nadgarstka?
Zespół cieśni kanału nadgarstka - objawy i leczenie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!