wrzody żołądka fot. Adobe Stock

ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO = objawy, badanie, dieta, leczenie

Na każdą nerwową sytuację reagujesz bólem żołądka? A może biegunka uniemożliwia ci czasem nawet wyjście z domu? To może być zespół jelita drażliwego. Sprawdź, jakie jeszcze objawy może mieć ta choroba!
Marzena Bartoszuk / 14.03.2019 07:47
wrzody żołądka fot. Adobe Stock

Najczęstszym objawem, na który skarżą się chorzy na zespół jelita drażliwego jest ból brzucha. Jego natężenie bywa różne, od słabego po bardzo silny. Podejrzewa się, że wynika on z pobudzenia receptorów bólowych, które błędnie i nadmiernie mocno reagują na różne bodźce, np. normalne i bezpieczne przesuwanie treści pokarmowej w jelicie może u osoby dotkniętej zespołem jelita drażliwego wywoływać ból nie do zniesienia.

Do innych objawów zespołu jelita drażliwego należą:

  • silne i bardzo bolesne skurcze jelit
  • wzdęcia i gazy (charakterystyczne dla tej choroby są takie, które pojawiają się zaraz po posiłku i wieczorem)
  • biegunka (pierwsza wizyta w toalecie zdarza się często zaraz po obudzeniu), problemy zdarzają się także  w sytuacjach stresowych (np. przed  egzaminem)
  • częste zaparcia
  • na przemian biegunki i zaparcia
  • potrzeba dalszego wypróżnienia zaraz po wyjściu z toalety.

Ważny jest także czas trwania dolegliwości. Na ogół uznaje się, że jeśli ktoś miał podobne objawy przez co najmniej 3 miesiące w ciągu ostatniego pół roku, może cierpieć na zespół jelita drażliwego.

Te objawy tylko częściowo może złagodzić specjalna dieta.
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/10.05.2018 21:13
U mnie swietnie sprawdzila sie intesta :) Naprawde bardzo szybko zaczela swoje dzialanie i wplynela na motoryke jelit :)
/18.04.2018 12:04
Probiotyk jak najbardziej, ale mi nie wystarczał :( dlatego zaczęłam łykać debutir z maślanem sodu. Sporo dobrego o nim słyszałam, Pani w aptece też go polecała, więc uznałam, że warto. I faktycznie bóle brzucha się zmniejszyły, wzdęcia i biegunki również, nareszcie normalnie funkcjonuję i nie muszę się zastanawiać czy toaleta jest blisko :)
/28.03.2018 18:44
Też brałam entero acidolac, żeby podkurować swoje jelita. Przemyślana dieta, bez nadmiaru tłuszczu i słodyczy plus probiotyk pomogły mi dojść do równowagi.
POKAŻ KOMENTARZE (3)