Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine i francuscy naukowcy z Instytutu Pasteura pod kierownictwem prof. Anthony'ego Jamesa uzyskali fragment genomu nosiciela malarii dzięki badaniom i manipulacjom nad materiałem genetycznym komarów z gatunku Anopheles stephensi. W efekcie naukowcy uzyskali owady, które wykazują odporność na pierwotniaki powodujące malarię. Największą zaletą metody jest możliwość wykorzystania jej do zmian w geniomie innych gatunków komarów, np. przenoszących zarodziec sierpowaty (Plasmodium falciparum).
Wyniki obiecujących badań zostały opublikowane w magazynie Proceedings of the National Academy of Sciences.
Co roku notuje się od 300 do 500 mln przypadków zachorowania na malarię (w tym ponad milion zgonów), a aż 40% populacji mieszka na terenach, gdzie można zarazić się tą chorobą. Malaria jest szczególnym problemem w Afryce – umierają tam na nią głównie niemowlęta, dzieci i kobiety w ciąży.
Polecamy: dział Malaria
Źródło: rp.pl/mn
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!