Żółtaczka mechaniczna nie jest chorobą samą w sobie, a objawem wywołanym przez zastój żółci. Zwykle związana jest z kamicą żółciową, ale nie tylko. Bywa jednym z pierwszych objawów guzów w obrębie jamy brzusznej, dlatego zawsze wymaga ona wnikliwej diagnostyki.
Objawy żółtaczki mechanicznej
Charakterystyczne objawy żółtaczki to zażółcenie twardówki oczu, błon śluzowych jamy ustnej, skóry. Kolor zmienia również mocz - staje się ciemniejszy, natomiast kał - jest jasno beżowy. Badanie krwi wskazuje podniesiony poziom bilirubiny (barwnika żółciowego).
Żółtaczka typu B - to choruje najczęściej?
Przyczyny żółtaczki mechanicznej
Najczęściej żółtaczka mechaniczna związana jest z kamicą żółciową - w pęcherzyku tworzą się złogi, które blokują prawidłowy przepływ żółci i prowadzą do upośledzenia w dróg żółciowych. Rzadziej, za żółtaczką mechaniczną stoją guzy w obrębie jamy brzusznej m.in. złośliwy guz brodawki dwunastnicy, nowotwór dróg żółciowych. Lekarz powinien jednak i taki scenariusz wziąć pod uwagę. Żółtaczka mechaniczna bywa również objawem zakażenia wirusowego dróg żółciowych.
Leczenie żółtaczki mechanicznej
Leczenie żółtaczki mechanicznej to tak naprawdę leczenie choroby, która ją wywołała. W przypadku kamicy żółciowej konieczne jest usuniecie złogów, które uniemożliwiają przepływ żółci. Od decyzji lekarza zależy, czy w danym przypadku wystarczy zastosowanie leków czy konieczny jest zabieg endoskopowy. W przypadku tego typu zaburzeń, warto również stosować dietę, która pomoże chronić wątrobę: należy ograniczyć tłuste i smażone potrawy, wyeliminować z menu alkohol i słodycze. Ważne są także regularne spożywanie posiłków - co 2-3 godziny.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!