Zrosty na macicy - jak leczyć - porady ginekologa
Jakie są przyczyny powstawania i metody leczenia zrostów w macicy? Czy to groźna dolegliwość? Na pytania odpowiada ginekolog.

Kilka miesięcy temu poroniłam. Wyłyżeczkowano mi jamę macicy. Od tamtej pory mam bardzo skąpe miesiączki. Lekarz zasugerował, że mogło dojść do powstania zrostów na macicy. Jak to potwierdzić i jak wyleczyć?
- Basia
Radzi dr n. med. Renata Jaczyńska, specjalista ginekolog-położnik:
To, czy na pewno zrosty na macicy odpowiadają za zmniejszenie krwawienia w czasie miesiączki, potwierdzi badanie radiologiczne lub ultrasonograficzne przy użyciu środka kontrastującego (histerografia, histerosonografia).
Jeśli tak, to trzeba je leczyć – mogą być przyczyną nie tylko skąpej miesiączki, ale nawet doprowadzić do niepłodności! W ciąży natomiast zrosty na macicy mogą spowodować przedwczesne oddzielenia się łożyska lub jego nieprawidłowe usadowienia (łożysko przodujące lub przyrośnięte).
Zrosty na macicy usuwa się chirurgicznie (histeroskopia). Zabieg polega na wprowadzeniu do jamy macicy przez szyjkę urządzenia z kamerą.
Zrosty powstają przez sklejenie ścian macicy przez włóknik, na skutek naruszenia błony śluzowej macicy w trakcie zabiegu – najczęściej po wyłyżeczkowaniu macicy w trakcie poronienia bądź po porodzie. Bywają też konsekwencją infekcji, np. gruźlicy narządów płciowych.
Poznaj więcej porad ginekologa:
Co robić, jeśli nie możesz zajść w ciążę?
Jak spać w ciąży?
Jakie są objawy ciąży pozamacicznej?
na podstawie tekstu opublikowanego w magazynie Mamo to ja