Zwyrodnienie stawów – objawy i leczenie (wywiad)

Ból pleców/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Jakie stawy najczęściej ulegają zwyrodnieniu? Czym jest zwyrodnienie stawów? Jak się leczy zwyrodnienie stawów? Na te pytania odpowiada lek. med. Łukasz Luboiński z Centrum Medycyny Sportowej, Kliniki Ortopedii i Traumatologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.
Ból pleców/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Czym są zwyrodnienia stawów?

Zwyrodnienia stawów czy choroba zwyrodnieniowa stawów to taki worek, w który wrzuca się różne jednostki chorobowe dające objawy zmian zwyrodnieniowych.  Na przykład choroby reumatyczne: reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczycowe zapalenie stawów, zwyrodnienia pourazowe, pozapalne.

Jakie stawy najczęściej sprawiają problemy?

Najczęściej zajmowanymi przez zmiany zwyrodnieniowe stawami są stawy kręgosłupa, ponieważ jest ich najwięcej i najbardziej względem siebie pracują. Jednak relatywnie rzadko lub zbyt późno dają dolegliwości bólowe.

Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę częstotliwość zmian zwyrodnieniowych i dolegliwości bólowych,  to na pierwszym miejscu są zmiany zwyrodnieniowe w obrębie biodra i kolana. W następnej kolejności, szczególnie u kobiet, zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu śródręczno-nadgarstkowego.

Jak najlepiej leczyć zwyrodnienia stawów?

Jeżeli chodzi o możliwości leczenia, to na pierwszym miejscu stawiałbym profilaktykę, w tym unikanie długotrwałego siedzenia, wszelkich sporty obciążąjące stawy, masa ciała zredukowana do odpowiedniego poziomu. Im więcej kolano ma obciążeń, im więcej ważymy, tym szybciej ono będzie się niszczyło.

Czytaj także: Kto najczęściej choruje na zwyrodnienie stawów?

Czy możemy w jakiś sposób zatrzymać chorobę?

Jest to choroba, która gdy już powstanie, będzie postępowała. Pytanie tylko, na ile jesteśmy w stanie ją spowolnić, jeżeli nie możemy jej cofnąć czy zatrzymać. Cała idea leczenia zwyrodnienia stawów polega na  spowolnieniu tej chory.

Co powinniśmy zrobić, gdy odczuwamy bóle w stawach?

Jeśli zmiany zwyrodnieniowe się już rozpoczęły, radzę konsultować się z lekarzem specjalistą ortopedą lub reumatologiem. Oni wybiorą odpowiednie leczenie.

Jakie leczenie może zaproponować lekarz?

Można rehabilitować, przyjmować leki doustne lub robić iniekcje dostawowe. Można również podjąć leczenie chirurgiczne, na przykład artroskopię, próby naprawy stawu, usunięcie różnych zwyrodnień czy też wymianę stawu, założenie endoprotezy lub usztywnienie stawu.

Dziękuję za rozmowę.

Polecamy: Zwyrodnienie stawów - najnowsze metody leczenia

Wywiad przeprowadziła Justyna Perkowska /mk

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA