Życie na dużych wysokościach poprawia pracę serca

Życie na dużych wysokościach poprawia pracę serca
Życie w górach wpływa korzystnie na układ krążenia, zmniejsza ryzyko raka i wydłuża życie – czytamy w „Rzeczpospolitej” w artykule „Życie w górach lepsze dla serca”.
/ 22.10.2016 19:51
Życie na dużych wysokościach poprawia pracę serca

Do takiego wniosku, że życie w górach ma tyle pozytywnych zalet dla zdrowia, doszli naukowcy z Harvard Global Health Institute. Badanie przeprowadzono na grupę obywateli USA, którzy mieszkali na wysokości ponad 1500 m i porównano ich z grupą osób mieszkających na poziomie morza. Wnioski? Mężczyźni z pierwszej grupy żyją dłużej o 3,5 roku, kobiety – 2,5. Wśród mieszkańców Kolorado (najwyżej położonego stanu USA) najrzadziej występują choroby układu krążenia, nowotwory kręgosłupa i płuc, a także niedotlenienie serca. Krew mieszkańców gór zawiera więcej czerwonych krwinek – to sprawia, że ich tkanka mięśniowa jest lepiej dotleniona.

Zdaniem naukowców niedostatek tlenu w górach sprawia, że aktywizują się niektóre geny, pod wpływem których inaczej pracuje serce. Dochodzi do wytwarzania nowych naczyń krwionośnych, które tworzą nowe obwody krążenia.

Źródło: „Rzeczpospolita”, 30.03.2011/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!